Vasolapril Tablet 10 mg

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Enalapril maleat olan Vasolapril Tablet 10 mg, kan damarlarını büzerek tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin vücutta  üretimini durdurur. Böylece tansiyonu düşürüp , kan akışını verimli hale getirir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalpte görülen işlev bozuklukları ve konjestif kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir preparattır.

Vasolapril Tablet 10 mg Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarını büzerek tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin vücutta  üretimini durdurur. Böylece tansiyonu düşürüp , kan akışını verimli hale getirir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalpte görülen işlev bozuklukları ve konjestif kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir preparattır.
 3. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına neden olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 4. Böbrek hastalığı veya diyaliz iyileştirilmesi görüyor olmak, böbrek nakli geçirmiş olmak, kalp hastalığı ve konjestif kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı, ciddi damar hastalığı, şeker hastalığı, iltihaplı eklem romatizması rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek  tansiyon  sıklıkla belirti göstermez.
 6. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ek olarak böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. Şayet herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 8. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Şayet makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 10. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

Vasolapril Tablet 10 mg’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına veya yemek sırasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi, bayılma, soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu, göğüs ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kalp atışlarında düzensizlik, hızlılık ve çarpıntı ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi: Enalapril maleat

Ticari-Jenerik ismi: Vasolapril Tablet 10 mg

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.