URIKOLIZ 300 mg tablet

İlaç Kullananlar için Uyarılar :   Ticari-Jenerik ismi: URIKOLIZ 300 mg tablet Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Allopurinol adlı etken maddeyi içinde bulundurur. ÜRİKOLİZ tablet, gut tedavisinde;  kanda yüksek düzeyde bulunan ürik asitin düşürülmesi için, XO enzim inhibisyonu olarak. DOZAJI: günlük 300 mg-900 mg ; 15 yaşından küçük çocuklar 10-20 mg/kg/gün. maks. 400 mg. Kontrendikeleri: ağır böbrek hastalığı, alerjik reaksiyonlar, 45 kilonun altında çocuklar. ÜRİKOLİZ, hamilelikte C kategorisindedir ve anne sütüne geçmektedir. Etkileşim: Ampisilin, ADE inhibitörleri, antiasidler, azatioprin, Diüretikler, Klorpropamid,Teofilin,  Didanozin, Kumarin antikoagülanlar, Vidarabin, Sitostatikler, ürikosürikler, Siklosporin, Fenitoin, amoksisilin, ÜRİKOLİZ yan etkisi: Yüksek TSH düzeyleri, cilt döküntüsü. ÜRİKOLİZ da dahil olmak

URIKOLIZ 300 mg tablet neye iyi gelir?. …

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ilaçların yüzde ellisinden çoğu uygun olmayan biçimde reçete edilmekte veya sağlanmakta veyahut satılmaktadır. Hastaların %50’si de ilaçlarını doğru bir biçimde kullanamamaktadır.

Tüm dünyada olduğu ve benzeri ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına veya uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi masraflarının artmasına neden olur.

Bu nedenle insanların kendi başına gereksiz kullanımlarını engellemek ve ilaç ısrafını önlemek adına bu ilaç hakkındaki tüm bilgileri vermekten kaçındığımızı, ilaç içeriklerinin, üreticisinin değişebilmesi veya Sağlık bakanlığınca geri çekme uygulamaları ile eşgüdümü sağlamak için bu ilaca ilişkin güncel bilgiyi ilaç üreticisi firmadan edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Kullananlar veya kullanmak isteyenler neye iyi gelir hakkındaki yorumları aşağıda paylaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.