TOBREX OINTMENT Oftalmik Merhem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Tobramisin olan TOBREX OINTMENT Oftalmik Merhem, gözün enfeksiyon kapmasına neden olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir. Gözün ve göz etrafının yüzeysel bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde ve bakteri enfeksiyonu riski bulunan göz hastalıklarında (örneğin gözde görülen iltihabi vakıalar, gözün ön bölümünün uzun süreli iltihabı ve kimyasal, ışın veya ısıya bağlı yanmalardan kaynaklanan göz yaraları veya yabancı cisim bulunması vakıalarında) uygulanır.

TOBREX OINTMENT Oftalmik Merhem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözün enfeksiyon kapmasına neden olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak meydana gelen iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa veya gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet, ilacı kullanımınız sırasında, göz kapağında kaşıntı, gözünüzde kızarma ve şişme varsa, ilacın kullanımı durdurup, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakınız.
 6. Bu ilacı teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için kullanmak sakıncalıdır.
 7. Bu ilacı kullanırken aynı zamanda başka bir göz ilacı kullanıyorsanız. ilacınızı sürdükten sonra en az 15 dakika beleyip, diğer göz ilacını uygulayınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Göz enfeksiyonu iyileştirilmesi sürecinde  kontakt lens kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemek zorundasınız. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 10. Şayet Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. Hamilelerde bu ilaç kullanmamalıdır. Emzirme döneminde de bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOBREX OINTMENT Oftalmik Merhem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kremi avucunuzun içinde tutarak ısıtınız. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, alt göz kapağınızın içine ince bir tabaka halinde merhemi sürünüz. Gözünüzü kapatınız ve göz bebeklerinizi sağa sola, aşağı yukarı oynatarak merhemin gözünüzün içinde  yayılmasını sağlayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma veya batma ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Tobramisin

Ticari-Jenerik ismi: TOBREX OINTMENT Oftalmik Merhem

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.