TINAGEN Deri Kremi

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  İzokonazol nitrat, Diflukortolon valerat  olan TINAGEN Deri Kremi, vücutta kızarıklık, kaşıntı ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren, mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.  Mantar enfeksiyonlarında görülen kaşıntıyı ve iltihap belirtilerini hızla azaltır.  Ağır iltihabi veya egzamalarla beraber görülen derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların ve küf mantarlarının başlangıç veya ara  tedavisinde;  ayrıca uylukların iç kısımlarında ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde uygulanır.

TINAGEN Deri Kremi Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta kızarıklık, kaşıntı ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren, mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.
 3. Şayet herhangi bir ilaca karşı alerji durumu veya virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi); ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla belirgin iltihabi bir deri hastalığı, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol etken maddeli ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir biçimde kullanınız. Hastalığın tekrarını önlemek için belirtilerin kaybolmasından sonra, en az 2 hafta boyunca ilacı uygulamaya devam ediniz.
 6. Şayet bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 7. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 8. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 9. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılmalıdır.
 10. Dış genital bölgenin iyileştirilmesi için kullanıyorsanız, hastalıklı dış genital bölgeye, bir hafta boyunca  günde iki kez uygulayınız.
 11. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmak sakıncalıdır.
 12. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 13. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular, çoraplar ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılmalıdır.
 14. Gözünüze temasından kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 15. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 16. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 17. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 18. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda kullanmak sakıncalıdır. Çocuklar ilacın yan etkilerine karşı daha hassastırlar.
 19. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

TINAGEN Deri Kremi’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İnce bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Günde 2 defa uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Etken Maddesi: İzokonazol nitrat, Diflukortolon valerat

Ticari-Jenerik ismi:  TINAGEN Deri Kremi

TINAGEN Deri Kremi Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TINAGEN Deri Kremi Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.