TIGECID 50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Tigesiklin olan TIGECID  50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , enfeksiyona neden olan bakterilerin büyümesini durduran glisilsiklin grubuna ait bir antibiyotiktir.  Toplum kökenli bakteriyel pnömoni (hastane ortamı dışında bulaşan akciğer enfeksiyonu); deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (çıban, abse, kıl kökü iltihabı, akne, yara enfeksiyonları gibi);  antibiyotik iyileştirilmesinin gerekli görüldüğü sivilcelerin iyileştirilmesi ve karın içi enfeksiyonları tedavisinde uygulanır. Diğer antibiyotik ilaçların tedavi edemediği enfeksiyonların iyileştirilmesi için ve diğer antibiyotiklere alerjisi olan hastalarda uygulanır.

TIGECID  50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , enfeksiyona neden olan bakterilerin büyümesini durduran glisilsiklin grubuna ait bir antibiyotiktir.
 3. Bazı ciddi enfeksiyonlarda, bu ilaç başka antibiyotiklerle beraber uygulanabilir.
 4. Minosiklin, doksisiklin ve benzeri tetrasiklin grubu antibiyotiklere alerji durumu varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Tigesikline karşı da alerji durumu olabilir.
 5. Tedavi süresi esnasında ilacı kullanırken şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma belirtileri gelişirse, tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz. Bunlar akut pankreas iltihabı belirtileri olabilir.
 6. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 7. Bu ilacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 8. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 9. Bu ilacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 10. Şayet karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 11. Şayet kanın fazla pıhtılaşmasını önlemek için bazı ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 12. İlacı 8 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır. Çocukların dişlerinde kalıcı sararma veya grileşme olabilir.
 13. Bu ilaç 18 yaş altı hastalarda kullanılmamalıdır.
 14. İlacın kullanımı sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına neden olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 15. Bu ilacın kullanımı, sersemlik ve baş ağrısına neden olabilir.  Şayet ilacın kullanımı sırasında  bu yan etkiler görülüyorsa araç veya makine kullanmak sakıncalıdır.
 16. Bu ilaç, diyabetik ayak enfeksiyonunu tedavi etmemektedir.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. İleride dişlerde kalıcı renk bozukluğu bebekte görülebilme olasılığı yüksektir. Emzirme döneminde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

TIGECID  50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç, doktorunuz veya hemşireniz tarafından damar içine yaklaşık bir saatlik serum içinde damla damla verilmek suretiyle uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, kolay kanama ve çürük oluşumu, hafif duyma kaybı, kulak çınlaması, titreme, halsizlik, nefes almada zorluk, sersemlik, baş dönmesi, baş ağrısı, yüksek ateş, vücutta isilik, kabartı, enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı, tahriş ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Tigesiklin

Ticari-Jenerik ismi: TIGECID  50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.