TIDOMIX Göz Damlası

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Dorzolamid Hidroklorür, Timolol maleat olan TIDOMIX Göz Damlası, gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir preparattır. Geniş açılı göz tansiyonu (geniş açılı glokom) ve göz içi yüksek basınca neden olan vakıaların  tedavisinde uygulanır.

TIDOMIX Göz Damlası Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir preparattır.
 3. Bu ilacı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet başka bir göz ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımından  10 dakika önce veya 10 dakika sonra kullanmalısınız.
 5. Lens takmak için ilacı uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyiniz.
 6. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Şayet damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara neden olabilir.
 7. Tedavi süresi esnasında, herhangi bir ameliyat özellikle  göz ameliyatı olmanız gerekiyorsa bu ilacı kullandığınızı cerrahınıza bildirmelisiniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 8. Şayet astım veya KOAH hastalığınız varsa veya ciddi bir kalp hastalığınız veya konjestif kalp yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. Şayet geçmişte yaşanmış veya halen var olan kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliğiniz, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım sorunlarınız varsa veya  karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, diyabet (şeker hastalığı) veya tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı yaptığından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanabilirsiniz.
 11. Hamilelerde  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın  kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TIDOMIX Göz Damlası’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemek zorundasınız. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Şayet aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı biçimde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yavaş veya düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, solunum yetmezliği hissi, depresif ruh hali, halüsinasyonlar, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, ışığa hassasiyet, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma vakıalarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Dorzolamid Hidroklorür, Timolol maleat

Ticari-Jenerik ismi: TIDOMIX Göz Damlası

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.