SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Flutikazon propiyonat, Salmeterol, Tiotropium bromür olan SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir preparattır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine sebep olur. Böylece akciğerlere hava giriş çıkışını kolaylaştırır, solunumu daha iyi hale getirir.  İltihap giderici  etkisi ile, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında meydana gelen şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit ve benzeri diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum sorunlarını en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır. Düzenli kullanımı ile tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde, tıkanmayla (nefes darlığı)  ilgili belirtilerin tedavisinde ve atakların önlenmesinde uygulanır. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir.

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit ve benzeri diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum sorunlarını en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 3. Ani ortaya çıkan belirtileri rahatlatmak için kullanmak sakıncalıdır, böyle vakıalar için kullandığınız rahatlatıcı ilaçları her zaman yanınızda bulundurunuz.
 4. Tüberküloz iyileştirilmesi görüyorsanız veya daha önce tüberküloz geçirdiyseniz;  kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 5. Şayet böbrek bozukluğunuz veya  dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) varsa veya prostat büyümesine bağlı idrar kesenizde tıkanıklık, tiroid bozukluğu, yüksek tansiyon veya kalp ile ilgili sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız.
 6. Tam fayda sağlamak için, düzenli kullanmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Doktorunuzun talimatlarına uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 7. 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Ağızdan solunarak uygulanır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almak zorundasınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, farenjit yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat, Salmeterol ksinafoat, Tiotropium bromür
Ticari-Jenerik ismi:  SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

saltif-inhalasyon-icin-toz-iceren-blister-kullanma-talimati

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.