ROXIN 750 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Siprofloksasin olan  ROXIN 750 mg Film Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi), göz enfeksiyonları, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, genital bölge enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore),  cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları, karın içi enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, kanda meydana gelen enfeksiyonlar (septisemi), bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastalarda oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi  ve tedavisinde , neisseria meningitidis adlı bakterinin neden olduğu enfeksiyonların önlenmesinde ve şarbon hastalığı tedavisinde uygulanır.

ROXIN 750 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. İlacı kullanırken, süt ve süt ürünlerini tüketmeyiniz. Bu ürünler tedavinin etkinliğini azaltabilir.
 4. Alüminyum ve magnezyum hidroksit içeren antasitlerle 1-2 saat aralıklı olarak kullanınız.
 5. Şayet tizanidin kullanıyorsanız veya antibiyotik alerji durumu varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacı kullanırken, kafein tüketmekten kaçınmalısınız. Bu ilaç, kafeinin etkilerini güçlendirmektedir.
 7. İlacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şayet böbrek hastalığınız, karaciğer hastalığınız, diyabet (şeker hastalığınız) veya eklem hastalığınız veya çizgili kas zayıflığı, daha önce geçirilmiş nöbet,  hipokalemi veya uzun QT sendomu hastalığınız var ise  bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. İlacı almadan önceki 6 saat ve aldıktan sonraki 2 saat sürecinde, sükrafat (Antepsin) veya didanozin (Videx) veya antiasit, vitamin veya  mineral  tabletleri almaktan kaçınmalısınız. Bu ilaçla beraber kullanılmaları ilacın etkinliğini azaltmaktadır.
 10. İlacın kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 11. Bu ilaç tendon şişmesi veya yırtılmasına neden olabilir. Şayet, 60 yaşın üzerindeyseniz veya ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız veya  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 12. İlacınızı kullanırken, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu ve benzeri vakıalarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 13. İlacı kullanırken her zamankinden daha fazla sıvı tüketmelisiniz.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Şayet tedaviniz sırasında hamile kalırsanız veya hamilelik şüphesi varsa acil olarak hekimi haberdar ediniz. Hamilelerde kullanımı, doğmamış bebek için zararlı olabilir.  Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ROXIN 750 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:   Siprofloksasin

Ticari-Jenerik ismi: ROXIN 750 mg Film Tablet

ROXIN 750 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

ROXIN 750 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.