RICILAKS Emülsiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Hint Yağı olan RICILAKS  Emülsiyon, kalın bağırsağın aşağı kesimini asitleyerek dışkının yumuşamasını temin eder ve  aşağı kesimdeki basıncı arttırarak bağırsak hareketlerini uyarır. Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık vakıalarında; rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi müdahale öncesi ve besin zehirlenmesi ve benzeri bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek vakıalarda bağırsağı boşaltmak için ve gazı gidermek için uygulanır.

RICILAKS  Emülsiyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kalın bağırsağın aşağı kesimini asitleyerek dışkının yumuşamasını temin eder ve  aşağı kesimdeki basıncı arttırarak bağırsak hareketlerini uyarır. Bağırsağı boşaltmak için ve gazı gidermek için uygulanır.
 3. Bu ilaç, uzun süre ve sık kullanıldığında bağımlılık yapabilir.
 4. Bu ilaç, gebelikte, adet döneminde ve kancalı kurt tedavisinde kullanılmamalıdır.
 5. Karın ağrısı, bulantı kusma, apandisit şüphesi ve bağırsak tıkanıklığı vakıalarında kullanılmamalıdır.
 6. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

RICILAKS  Emülsiyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Aç karnına veya son yemekten 3 saat sonra ve yatarken alınması önerilir.
 3. Laksatif  (Dışkı yumuşatma) amaçlı kullanım için: yetişkinlerde 3 çorba kaşığı, 2-12 yaş arası çocuklarda 1 çorba kaşığı, 2 yaşından küçük çocuklarda 1 corba kaşığı kullanımı önerilir.
 4. Pürgatif (bağırsak muhteviyatının boşaltılması) amaçlı kullanım için: erişkinlerde 6 çorba kaşığı, 2-12 yaş arası çocuklarda 2 çorba kaşığı, 2 yaşından küçük çocuklarda 2 tatlı kaşığı kullanımı önerilir.

.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Şişkinlik hissi, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve elektrolit denge bozukluğu ve benzeri yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi:   Hint Yağı

Ticari-Jenerik ismi: RICILAKS  Emülsiyon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.