RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Dekst­ro­met­or­fan, Fenilpropanolamin, Karbinoksamin Maleat olan RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon, sinüzit, saman nezlesi ve  soğuk algınlığında görülen  ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük  gibi alerjik belirtilerin tedavisinde uygulanır. Kapsül yutmada zorlanan yetişkinlerde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmektedir.

RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Sinüzit, saman nezlesi ve  soğuk algınlığında görülen  ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük  gibi alerjik belirtilerin tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, astım veya herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı,  göz tansiyonu, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, alkol bağımlılığı ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacı 2 haftadan daha fazla kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Reklam
 7. Karaciğer hastalığınız veya alkol bağımlılığınız var ise doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 8. İlaç kullanımına rağmen 2 hafta içinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse, acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Bu ilacı kullanırken sinir sistemi depresanları ve alkol almaktan kaçınmalısınız. Çünkü  bu ilaçla beraber depresan ilacı  veya  alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 10. Bu ilaç, kapsül yutmada zorlanan yetişkinlerde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmektedir.
 11. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. İlacı bir ölçüm kabı veya doz ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır. 1-5 yaş arası çocukları sabah ve akşam 1 ölçek; 6-12 yaş arası çocuklara, sabah ve akşam 2 ölçek; 12 yaşından büyüklere ve yetişkinlere, sabah ve akşam 3 ölçek kullanılması önerilir.
 3. Reklam

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, mide ağrısı, iştahsızlık, merkezi sinir sistemi bozuklukları, görme bozukluğu, huzursuzluk, güçsüzlük, uyku bozukluğu, vertigo, titreme, çarpıntı   ve benzeri yan etkilerden herhangi birine sahipseniz , tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:   Dekst­ro­met­or­fan, Fenilpropanolamin, Karbinoksamin Maleat

Ticari-Jenerik ismi: RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
KETYA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet
KETYA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Ketiapin fumarat olan KETYA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal...

VI-FER Kapsül
VI-FER Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Ferro fumarat, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, Vitamin B12, Vitamin C, Nikotinamid, Kalsiyum...

Kapat