REXAPIN 5 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Olanzapin olan REXAPIN 5 mg Film Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali) tedavisinde ve bipolar bozukluk-manik depresif bozukluk (normalden daha az uyuma, normalden daha konuşkan ve gergin olma, aşırı heyecanlı olma, ara sıra depresyon  dönemleri yaşama, suçluluk duygusu, iştahsızlık, enerji kaybı, uykusuzluk hissetme ile belirti gösteren duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık ) tedavisinde duygudurum iniş ve çıkışlarını engeller. Duygudurum dengeleyici olarak uygulanır. REXAPIN  Film Tablet benzer vakıaların iyileştirilmesi için 13-17 yaş arasındaki çocuklarda da uygulanabilir.

REXAPIN 5 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Şizofreni ve bipolar bozukluk-manik depresif bozukluk vakıalarının tedavisinde uygulanır.
 3. Bunama ile ilgili  rahatsızlıkların iyileştirilmesi için kullanılmaz. Yaşlı hastalarda kullanımı  ani ölüm, zatürre ve kalp yetmezliğine neden olabilir.
 4. Şayet sigara içme alışkanlığınız var ise ilacın doz ayarlama gereği duyulabilir. Bundan dolayı hekiminize sigara kullandığınız söylemelisiniz.
 5. Yüksek tansiyon; kalp ritm bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü; parkinson iyileştirilmesi görüyor olmak;  prostat büyümesi ve idrar yapma problemi; bağırsak tıkanması, göz tansiyonu hastalığı;  kemik iliği hastalığı; aile geçmişinde veya kişisel şeker hastalığı; nöbetler ve epilepsi; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz; kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 6. Şayet şeker hastası iseniz ilacın kullanımı sırasında kan şekerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. İlacın kullanımı kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir. Susama isteği, idrar yapımında artış, aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler var ise hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınmalısınız. Hızlı bir biçimde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine neden olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 8. Aşırı hareketle beraber vücut ısısının yükselmesinden ve aşırı su kaybına uğramaktan kaçınmalısınız. İlacı kullanırken bol bol sıvı tüketiniz.
 9. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 10. 13 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Kullanımı, uykuya neden olabilir. Araç veya makine kullanımı ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden kaçınılmalıdır.
 12. Laktoz içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 13. Tedavi süresi esnasında kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kesinlikle kullanmak sakıncalıdır. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, acil olarak hekimi haberdar ediniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

REXAPIN 5 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Günde bir tablet olmak üzere, tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alabilirsiniz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uyku hali, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu, kabızlık, ishal, hazımsızlık, sinüz iltihabı, boğaz iltihabı, burun kanaması, iştah artışı, kilo artışı, kol ve bacaklarda ağrı, halsizlik, karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Olanzapin

Ticari-Jenerik ismi: REXAPIN 5 mg Film Tablet

REXAPIN 5 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

rexapin-5-mg-film-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.