RESTELA 1 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Risperidon olan RESTELA 1 mg Film Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır.  Dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk halinin (Şizofreni) belirtilerinin önlenmesi ve iyileştirilmesi ;  bazı ruhsal bozuklukların dengelenmesi (paranoya, hastalık hastası olma gibi);  bipolar bozuklukta gözlenen taşkınlık nöbeti belirtilerinin kontrol altına alınmasında; agresif ve yıkıcı davranış bozukluklarının tedavisinde; çocuklarda ve ergenlerde otistik bozukluğa bağlı huzursuzlukların (kendine zarar verme, öfke nöbetleri ve ani duygu durum değişiklikler) tedavisinde uygulanır.

RESTELA 1 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır.
 3. Ani hastalık nöbetleri için başka bir ilaç kullanıyorsanız, hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı nöbet geçirme riskini artırabilir.
 4. İlacın kullanımı sırasında aşırı su kaybına uğrama ve hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir. Çok sıcak ve çok soğuk ve benzeri aşırı ısı değişimlerine  karsı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınmalısınız. İlaç kullanımı sırasında aşırı sıcaktan kaçınmalısınız ve  bol bol sıvı tüketiniz.
 5. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 6. Şayet karaciğer hastalığınız veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya yüksek tansiyon,parkinson hastalığı, alkol bağımlılığı, ciddi kalp ve damar hastalığı, hipertiroid, prostat büyümesi ve idrar yapma zorluğu, epilepsi veya feokromositoma (böbreküstü bezinin medulla tabakasındaki tümör) rahatsızlıklarından herhangi biri yada bir kaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli  bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Şayet kalp ritm bozukluğunuz veya doğuştan uzamış QT sendromu hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  birkaç  haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 10. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 11. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 12. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde  hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

RESTELA 1 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2.  İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.Tercihen yemeklerle beraber veya yemek aralarında da alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, ağız kuruluğu, baş ağrısı, sersemlik, uyku hali, eklem ve kas ağrısı, sırt ağrısı, diş ağrısı, idrar kaçırma, ödem, yüksek ateş, göğüs ağrısı, yorgunluk, halsizlik, solunum yolu enfeksiyonu, öksürük, burun kanaması, burun tıkanıklığı, kalp atımlarında hızlılık, yüksek tansiyon, deride döküntü ve kızarıklık yaygın görülen yan etkilerdir. Bu şikayetlerden herhangi biri görüldüğünde doktor ile görüşünüz.

Etken Maddesi: Risperidon

Ticari-Jenerik ismi: RESTELA 1 mg Film Tablet

RESTELA 1 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

RESTELA-1-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.