RELAKSIN 20 mg IM/IV/SC Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Hiyosin – N – butilbromür olan RELAKSIN 20 mg IM/IV/SC Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul, sindirim sistemi ve üreme -boşaltım sistemindeki düz  kasları gevşeterek, spazmları düzelten ve spazmların oluşumunu önleyen bir preparattır. Sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlar, safra yolları spazmları, doğum anında meydana gelen yumuşak doku spazmları ile adet döneminde görülen spazmların (kasılma) ve hareket bozukluklarının tedavisi için uygulanır. Ek olarak teşhis ve tedaviye yönelik radyolojik işlemler sırasında (örneğin: endoskopi) spazmın tedavisinde uygulanır.

RELAKSIN 20 mg IM/IV/SC Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlar, safra yolları spazmları, doğum anında meydana gelen yumuşak doku spazmları ile adet döneminde görülen spazmların (kasılma) ve hareket bozukluklarının tedavisi için uygulanır. Ek olarak teşhis ve tedaviye yönelik radyolojik işlemler sırasında (örneğin: endoskopi) spazmın tedavisinde uygulanır.
 3. Terlemeyi azaltıcı etkisinden dolayı, ateşli hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 4. Tedavi edilmemiş göz tansiyonu olan hastalarda, göz içi basıncının yükselmesine neden olabilir. İlacı kullandıktan sonra gözlerinizde ağrı, kızarıklık ve görme kaybı oluşursa acil olarak bir göz doktoruna müracaat etmelisiniz.
 5. Kullanımı, sindirim ve boşaltım sisteminde yavaşlamaya neden olduğu için bağırsak enfeksiyonunuz varsa dikkat etmelisiniz.
 6. Şayet karaciğer veya böbrek yetmezliği, alkole veya hepatite bağlı karaciğer fonksiyon bozukluğu,  koroner yetmezlik, tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu, hipertiroidizm, kronik alkol bağımlılığı, idrar yapma zorluğuna sebep olan prostat büyümesi, idrar kesesinde boşaltım bozuklukları, mide çıkışında darlık, sindirim sisteminde mekanik darlık ve benzeri rahatsızlıklarınız  var ise; kullanmadan önce  durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

RELAKSIN 20 mg IM/IV/SC Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kas içine,  deri altına veya yavaş olarak  damar içine enjekte edilerek uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Görme güçlüğü, ağız kuruluğu, baş dönmesi ve kalp atımlarında hızlanma yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Hiyosin – N – butilbromür

Ticari-Jenerik ismi:RELAKSIN 20 mg IM/IV/SC Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul

RELAKSIN 20 mg IM/IV/SC Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

relaksin-20-mg-im-iv-sc-enjeksiyon-icin-cozelti-iceren-ampul-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.