PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Strontium Ranelate olan PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül, kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir preparattır. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda ve osteoporozlu erkeklerde oluşabilecek kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi tedavisinde uygulanır.

PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir preparattır.
 3. Kan pıhtılaşması için tedavi görüyorsanız veya geçmişte tedavi görmüşseniz, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, şeker (diyabet) ve sigara kullanımı ve benzeri kalp hastalığı riskini artıran sorunlarınız varsa  ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz.
 4. Şayet ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa veya ameliyat olmanız gerekiyorsa veya  devamlı yatıyorsanız, uzun süre hareketsiz kalmanız halinde damar tromboz riski (bacak damarlarında pıhtı oluşması) artabileceğinden, ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 5. Süt ve süt  ürünleri içeren gıdalar ve kalsiyum içeren ilaçlarla beraber bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Bu ürünlerle beraber kullanımı ilacın etkisini azaltacağından, bu ürünler tüketildikten en az 2 saat sonra ilacı kullanınız.
 6. Bu ilaç, aspartam içermektedir. Şayet fenilketonüri hastasıysanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 7. Oral tetrasiklinler ve kinolon (duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotikler) ile aynı anda alınmamalıdır. Şayet oral tetrasiklinler ve kinolon  ile tedavi görüyorsanız,  bu ilacın alımı geçici olarak durdurulmalıdır. Antibiyotik ile tedaviniz bittikten sonra, ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 8. İlacı, çocuklarda ve ergenlerde kullanmak sakıncalıdır.
 9. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebek emziriyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bir paket granülün tamamını bir bardağa boşaltınız ve üzerine su ilave ediniz. karıştırarak erimesini sağlayınız. İlacınız tamamen çözündükten sonra bekletmeden içiniz.

 

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, ciltte kızarıklık ve kaşıntı, bilinçte bulanıklığı, bayılma ve benzeri şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülürse acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Strontium Ranelate

Ticari-Jenerik ismi: PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.