PRECORT-A Pomad

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Prednasinolon, iyodoklorhidroksikin olan PRECORT-A Pomad, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı bir preparattır. Bu ilaç, cilt hastalıklarıyla beraber görülen iltihabi ve kaşıntılı semptomların tedavisinde uygulanır. Ek olarak yanıklar ve güneş yanıklarında sadece doktor tavsiyesiyle kullanılmadır.

PRECORT-A Pomad Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç, cilt hastalıklarıyla beraber görülen iltihabi ve kaşıntılı semptomların tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 5. İlacı sadece yaranın üzerine uygulayınız, ilacı geniş yüzeylere uygulamaktan kaçınmalısınız.
 6. İlacı gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. Doktora sormadan çocuklarda bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha hassastır. Çocuklarda uzun süre kullanıldığında gelişim geriliği gözlenebilir.
 8. Bu ilaç, bakteri, mantar veya virüs kökenli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir. Şayet bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra bakteri, mantar veya virüs kökenli  bir cilt enfeksiyonu görüldüğünde hekiminize bildiriniz. Böyle bir durumdu uygun ilaç iyileştirilmesi başlatılmalıdır. Gerekirse enfeksiyon belirtileriniz ortadan kalkıncaya kadar bir süreliğine  ilacın kullanımını durdurmalısınız.
 9. Şayet herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çicek hastalığı gibi)  hastalığınız  varsa bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için, doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. İlacı kullanmaya başladıktan sonraki ilk birkaç gün içerisinde durumunuzda bir iyileşme görülmezse hatta daha da kötüye giderse acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz.
 11. Herhangi bir maddeye veya yiyeceğe alerji durumu var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söylemelisiniz.
 12. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 13. İlacı, kurumuş, çatlamış, rüzgar yanığı, güneş yanığı veya açık yaralı ciltlerde kullanmak sakıncalıdır. Bu tür vakıaların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 14. Bu ilacı çocuklarda kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü çocuklar bu ilacın etkilerine karşı daha hassastırlar. 3 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
 15. Uzun süreli devam iyileştirilmesi 3 haftayı geçmemelidir.
 16. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

PRECORT-A Pomad’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı tedavi edilecek bölgeye ufak bir miktarda uygulayınız ve hafif hareketlerle sürünüz. Şayet doktorunuz tedavi edilen bölgeyi ilacı uyguladıktan sonra kapatmanızı söyledi ise hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uygulama bölgesinde tahriş, kıl kökü iltihaplanması, aşırı kıllanma, ağız çevresindeki derinin iltihaplanması, dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu meydana gelen deri iltihabı (alerjik temas dermatiti) ve benzeri yan etkilerde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Prednasinolon, iyodoklorhidroksikin

Ticari-Jenerik ismi:  PRECORT-A Pomad

PRECORT-A Pomad Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

PRECORT-A-Pomad-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.