POLINOKSID 2 mg/ml IV İnfüzyon İçin Çözelti

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Linezolid olan POLINOKSID 2 mg/ml IV İnfüzyon İçin Çözelti, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, belirli bakteri tiplerinin üremesini durduran bir antibiyotiktir. Deri altındaki veya  deri üzerindeki bazı enfeksiyonların tedavisinde ve zatürre tedavisinde uygulanır.

POLINOKSID 2 mg/ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Deri altındaki veya  deri üzerindeki bazı enfeksiyonların tedavisinde ve zatürre tedavisinde uygulanır.
 3. Soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu  enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç (örneğin fenelzin, izokarboksazid, selegilin, moklobemid) kullandıysanız veya halen kullanıyorsanız böyle bir durumda POLINOKSID’i kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Şayet yüksek tansiyonunuz veya aşırı çalışan troidiniz varsa veya böbrek üstü tümörü, manik depresyon, şizoafektif bozukluk yada zihinsel bir problem  varsa; kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için detaylı kontrollere  gereksinim duyulabilir.
 6. Amitriptilin,sipramil, klomipramin, dosulepin, doksepin, fluoksetin, fluvoksamin, imipramin,
  lofepramin, paroksetin; sertralin gibi depresyon ilaçları; . Psödoefedrin veya fenilpropanolamin içeren soğuk algınlığı ve grip ilaçları veya burun tıkanıklığı (dekonjestan) ilaçları; .Sumatriptan ve zolmitriptan ve benzeri migren ilaçları; Adrenalin (epinefrin) alerjik reaksiyon ilaçları; Noradrenalin (norepinefrin), dopamin ve dobutamin ve benzeri tansiyon ilaçları; Petidin gibi ağrı kesici ilaçlar; Salbutamol, terbutalin, fenoterol ve benzeri astım ilaçları; Buspiron gibi anksiyete ilaçları; Rifampisin (antibiyotik) ; bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, POLINOKSID in kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Şayet karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa veya şeker hastalığı, kansızlık, kolay kanama ve çürük oluşumu varsa veya antibiyotik kullanımına bağlı ishal olduysanız veya önceden kriz veya nöbet geçirdiyseniz; kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz.
 8. Tedavi süresi esnasında iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 9. Kullanımı ishale neden olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıç işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır. İlacın kullanımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

POLINOKSID 2 mg/ml IV İnfüzyon İçin Çözelti’nun Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Damar içine damla damla (infüzyon yoluyla)  uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, vajinal bölgede veya ağızda pamukçuk, ağızda metalik tat, çabuk kanama veya morarma yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Linezolid

Ticari-Jenerik ismi:  POLINOKSID 2 mg/ml IV İnfüzyon İçin Çözelti

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.