PIROK Süspansiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Pirvinyum pamoat olan PIROK Süspansiyon,  kıl kurdu (oksiyüriazis) tedavisinde uygulanır.  Parazitlerin (kıl kurdu) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını temin eder.

PIROK Süspansiyon Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç, kıl kurdu (oksiyüriazis) tedavisinde uygulanır.  Parazitlerin (kıl kurdu) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını temin eder.
 3. Kıl kurdu, insandan insana kolayca geçebilen bir enfeksiyondur. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır. Tedavi sürecinde giysilerin, çarşafların, havluların temizlenmesi ve evin dezenfekte edilmesi gereklidir.
 4. Şayet, bağırsak tıkanıklığı veya ani gelişen karın rahatsızlıkları (akut abdominal hastalık) ve benzeri mide bağırsak sisteminden emilimi artırabilecek vakıalardan herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet alkol bağımlılığınız varsa veveyaha önce alkol iyileştirilmesi gördüyseniz veya karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, sara (epilepsi)  hastalığınız varsa veya  hamileyseniz, bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz.
 6. Kıl kurdu etrafınızdaki kişilere kolayca bulaşabildiğinden dolayı aile bireylerinin ve yakın temasta bulunduğunuz kişilerin de sizinle beraber tedavi edilmesi , tedavinin başarısını yükseltir ve tekrarlamaları önler.
 7. Reklam
 8. Tuvaletler her gün dezenfekte edilmesi; giysiler, pijamalar, çarşaflar ve havlular her gün değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.
 9. Bu ilaç, kaza ile döküldüğünde veya ilacı aldıktan sonra kusulursa  çamaşırları ve çarşafları kırmızı renge boyanabilir. Hastanın dışkısı da parlak kırmızı renk alır.
 10. Kıl kurdu hastalığında tekrarlamalar görüldüğünden, ilk ilaç uygulamasından sonra 2-3 hafta arayla 1 veya 2 kez aynı dozun tekrarlanması önerilir.
 11. Tedavi ile beraber, ellerin temizliği, tırnakların kesilmesi, iç çamaşır ve yatak çarşaflarının kaynatılması ve benzeri hijyen önlemleri de ihmal edilmemelidir.
 12. Vücut ağırlığı 10 kg’ın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 13. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

PIROK Süspansiyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı almadan önce şişeyi iyice çalkalayınız. Çocuklarda ve erişkinlerde uygulanacak doz 5 mg/kg dır. Bu doz sabah kahvaltıdan sonra tek doz halinde uygulanır.  1 yıl  2-3 hafta arayla 1 veya 2 kez aynı dozun tekrarlanması önerilir.
 3. Reklam

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı, ciltte kızarıklık ve ateş yükselmesi ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi:   Pirvinyum pamoat

Ticari-Jenerik ismi: PIROK Süspansiyon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Duocid Flakon İ.M./İ.V. 1000 mg/500 mg
Duocid Flakon İ.M./İ.V. 1000 mg/500 mg

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Ampisilin, sulbaktam olan Duocid Flakon İ.M./İ.V. 1000 mg/500 mg, vücut içerisindeki bakterilerle mücadele eden penisilin grubu  bir...

LOCODERM Merhem
LOCODERM Merhem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Hidrokortizon 17- bütirat olan LOCODERM Merhem, bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması ve benzeri belirtileri...

Kapat