PICOCAP Yumuşak Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Sodyum Pikosulfat olan PICOCAP Yumuşak Kapsül, bağırsağa direkt etki ederek, bağırsak hareketlerinin ve  içeriğinin geçiş hızını arttırır. Bağırsak içinde su ve elektrolit toplanmasını arttırarak dışkının yumuşamasını temin eder ve dışkı çıkarmayı kolaylaştırır. Kabızlık tedavisinde ve dışkılamanın kolaylaştırılması gereken vakıalarda uygulanır.

PICOCAP Yumuşak Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bağırsağa direkt etki ederek, bağırsak hareketlerinin ve  içeriğinin geçiş hızını arttırır. Bağırsak içinde su ve elektrolit toplanmasını arttırarak dışkının yumuşamasını temin eder ve dışkı çıkarmayı kolaylaştırır. Kabızlık tedavisinde ve dışkılamanın kolaylaştırılması gereken vakıalarda uygulanır.
 3. Bu ilacın uzun süre kullanımı sıvı ve elektrolit dengesizliğine ve kanda potasyum eksikliğine yol açabilir. Dolayısıyla ilacı uzun süre kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
 5. İlacın uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Bunun için bu ilacı 1 haftadan daha fazla kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacı kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Şayet akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Bu ilacı kullanmadan önce tüm rahatsızlıklarınızı hekiminize bildirmelisiniz. Özellikle, iltihaplı kalın bağırsak hastalıkları, rektum bölgesinde nedeni bilinmeyen kanama, diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon ve kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 9. Bu ilaç 10 yaşın altındaki çocuklarda doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

PICOCAP Yumuşak Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Ertesi sabah dışkının dışarı atılmasını sağlamak için ilacınız gece yatmadan önce almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İshal, kramp, düşük tansiyon, idrarda ve dışkıda renk değişikliği ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Sodyum Pikosulfat

Ticari-Jenerik ismi: PICOCAP Yumuşak Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.