NUROFEN PLUS Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi İbuprofen, Kodein fosfat olan NUROFEN PLUS Tablet, iltihap önleyici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir preparattır. Migren ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı; grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında görülen ağrılar; adet dönemi ağrıları; yaralanma ve burkulmalardan dolayı meydana gelen şişlik ve  ağrılar; ameliyat sonrası görülen ağrılar; kas ağrıları; bel ve sırt ağrısı; sinir ağrısı; romatizma ağrısı ve romatizmal eklem ağrılarının tedavisi için uygulanır. Tek başına parasetamol, ibuprofen veya asetil salisilik asit ve benzeri diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli iyileştirilmesi içindir. Kullanımı 14 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.                                                                                                                        .

NUROFEN PLUS Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Tek başına parasetamol, ibuprofen veya asetil salisilik asit ve benzeri diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli iyileştirilmesi içindir. Kullanımı 14 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.
 3. 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa neden olabilir.
 4. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 5. Kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları ve benzeri kalp ve dolaşım sorunlarının herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 6. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrasında kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 7. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 8. Kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır.
 9. Şayet daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı , sigara kullanımı ve benzeri vakıalarda hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 10. İlacı kullanırken hekiminize sormadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğrenmenizi öneriririz.
 11. Şayet kalp krizi ve felç ve benzeri vakıalardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve türevlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Şayet tıbbı zorunluluk gereği ikisinide kullanmanız  gerekiyorsa;  bu ilacı, aspirin veya türevlerinden herhangi birini aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce almanız gerekir.
 12. 14 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 14. Hamilelerde özellikle son üç ayda ve emzirme dönemlerinde kullanımı tavsiye edilen bir ilaç değildir. Emzirme döneminde  anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

NUROFEN PLUS Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu midede yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemek sırasında bir bardak su  veya sütle beraber almanız gerekir.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, karın ağrısı,  gaz, ishal, kabızlık, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hali, vücutta şişlik, sinirlilik, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:   İbuprofen, Kodein fosfat

Ticari-Jenerik ismi: NUROFEN PLUS Tablet

NUROFEN PLUS Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

NUROFEN PLUS Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.