Nörofren Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Pimozid olan Nörofren Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk halinin(Şizofreni) iyileştirilmesi ve tekrarının önlenmesi;  mani veya hipomani durumu; anksiyeteyle beraber görülen depresyon durumu; bazı ruhsal bozukluklar (paranoya, hastalık hastası olma gibi); duygusal gerilimin neden olduğu istemli hareketlerle ayırt edilen aşırı huzursuzluk durumu; çarpıntı, titreme ve silkinme vakıalarının tedavisinde uygulanır.

 

Nörofren Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında  greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Bu ilaç greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir. Bu  etkileşim tehlikeli vakıalara yol açabilir.
 4. Ani hastalık nöbetleri için başka bir ilaç kullanıyorsanız, hekiminize bildirmelisiniz. Çünkü bu ilaç nöbet geçirme riskini artırabilir.
 5. Bu ilacın kullanımı sırasında aşırı su kaybına uğrama ve hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir. Çok sıcak ve çok soğuk ve benzeri aşırı ısı değişimlerine  karsı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınmalısınız.İlaç kullanımı sırasında aşırı sıcaktan kaçınmalısınız ve  bol bol sıvı tüketiniz.
 6. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 7. Şayet karaciğer hastalığınız veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya yüksek tansiyon,parkinson hastalığı, alkol bağımlılığı, ciddi kalp ve damar hastalığı, hipertiroid, prostat büyümesi ve idrar yapma zorluğu, epilepsi veya feokromositoma (böbreküstü bezinin medulla tabakasındaki tümör) rahatsızlıklarından herhangi biri yada bir kaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli  bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Şayet kalp ritm bozukluğunuz veya doğuştan uzamış QT sendromu hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  birkaç  haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 10. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
 11. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 12. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 13. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Nörofren Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Hızlı ve düzensiz kalp atışları, nöbet ve irade dışı kasılmalar, yüksek ateş ve benzeri yan etkilerden biri veya bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup,  tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi: Pimozid

Ticari-Jenerik ismi: Nörofren Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.