Metrajil Komprime

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Metronidazol olan Metrajil Komprime, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek , parazit ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması), ağır deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (Bacak yaraları ve basınca bağlı gelişen vücut yaraları),  septisemi, diş eti ülserleri ve diğer diş enfeksiyonları,  ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi, kemik ve eklem enfeksiyonları, menenjit, beyin absesi, üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarının (kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyon ve prostat iltihabı gibi) tedavisinde uygulanır.

Metrajil Komprime Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek , parazit ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. İlacın kullanımının vücudunuza zararlı etkilerinin olup olmadığını anlamak için düzenli aralıklarda kan tahlilleri yaptırınız. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettiriniz.
 5. Herhangi bir ilaca karşı alerji durumu varsa veya karaciğer hastalığı; mide ve bağırsak hastalığı; kramp şeklindeki karın ağrıları; anemi veya  lökopeni  gibi kan hücresi bozukluğu; epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri bozuklukları; sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu  var ise durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz.
 6. İlacı kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. İlacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. İlacın kullanımı durduktan sonra da en az 3 gün alkol almamalısınız. Şayet alkol kullanırsanız mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları ve benzeri vakıalara maruz kalabilirsiniz.
 9. İlacın kullanımı idrarı kahverengi veya kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyiniz.
 10. Hamilelik şüphesi varsa veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz veya bebek emziriyor iseniz kullanmak sakıncalıdır.

Metrajil Komprime’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İshal, ellerde ve ayaklarda hissizlik, ağız içi ve kenarlarında beyaz renkli lekeler veya yaralar, cilt ve gözlerde sararma (sarılık)  ve sırta vuran şiddetli karın ağrısı ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Metronidazol

Ticari-Jenerik ismi:  Metrajil Komprime

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.