Methotrexat EBEWE Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Metotreksat olan Methotrexat EBEWE Tablet, vücuttaki kanser hücreleri, kemik iliği hücreleri ve deri hücreleri ve benzeri genelde hızlı çoğalan hücrelerin gelişimini ve yayılmasını engelleyen bir preparattır. Diğer ilaçlarla tedavi denemesi başarısız olduğu ciddi, kontrol edilemeyen sedef hastalığı (psöriyazis) tedavisinde; yetişkinlerde eklem  iltihabı (romatoid artrit)  tedavisinde; Solid tümörlerin (özellikle meme, akciğer, baş ve boyun, mesane, rahim ağzı, over ve testis) tedavisinde,  akut lenfoblastik lösemi ( kemik iliğinin anormal hücreler ile dolması ve bu hücrelerin kana ve tüm dokulara yayılması sonucu belirti veren bir hastalıktır.) tedavisinde;  yumuşak doku ve kemik tümörü tedavisinde uygulanır.

Methotrexat EBEWE Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Diğer ilaçlarla tedavi denemesi başarısız olduğu ciddi, kontrol edilemeyen sedef hastalığı (psöriyazis) tedavisinde; yetişkinlerde eklem  iltihabı (romatoid artrit)  tedavisinde; Solid tümörlerin (özellikle meme, akciğer, baş ve boyun, mesane, rahim ağzı, over ve testis) tedavisinde,  akut lenfoblastik lösemi ( kemik iliğinin anormal hücreler ile dolması ve bu hücrelerin kana ve tüm dokulara yayılması sonucu belirti veren bir hastalıktır.) tedavisinde;  yumuşak doku ve kemik tümörü tedavisinde uygulanır.
 3. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, mide ülseri,akciğer hastalığı, zatürre veya radyasyon iyileştirilmesi görüyor olmak veya  herhangi bir tür enfeksiyon vakıalarından birine yada birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize mutlaka bilgi veriniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için  doz ayarlamaları ve testler yapılacaktır.
 4. Reklam
 5. Şayet  karaciğer hastalığı, siroz veya alkolizm, bebek emziriyor olmak, kansızlık, kemik iliği bozukluğu rahatsızlıklarından herhangi biri var ise bu ilacı sedef hastalığı ve iltihaplı eklem romatizması iyileştirilmesi için kullanmak sakıncalıdır. Ancak hasta bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahip olsa da kanseri tedavi etmek için bu ilacı  kullanabilir.  Yalnızca doktorunuz bu tedavinin size uygun olup olmadığına karar verebilir.
 6. Tedavi sürecinde böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 7. İlacın size zararlı olup olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 8. Bayan iseniz bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gereklidir. Şayet hasta erkek ise gebeliğe neden olmamak için  bu ilacın kullanımı sürecinde  kondom kullanmalı ve ilacın bitiminden sonra ki 90 gün boyunca  da kondom kullanmayı sürdürmelidir.
 9. İlacın kullanımı sırasında alkol almaktan kaçınmalısınız.
 10. Tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir ve sedef hastalığı daha kötüye gidebilir.
 11. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için ilacı düzenli bir biçimde kullanınız.
 12. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde kullanmak sakıncalıdır. Ciddi doğum kusurlarına yol açar. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verir.
 13. Reklam

Methotrexat EBEWE Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, bitkinlik, sersemlik hali, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, yangı (iltihaplanma), iştahsızlık, ishal, hazımsızlık, ağız içinde ve dudaklar üzerinde beyaz leke veya yaralar, karaciğer enzim düzeylerinde artış, kan hücreleri sayısında azalma, akciğer enfeksiyonu belirtileri (kuru ve balgamsız öksürük, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı ve ateş ), deride kızarıklık, kaşıntı ve döküntü yaygın görülen yan etkilerdir. Bu şikayetlerden herhangi biri var ise doktor ile görüşünüz.

Etken Maddesi: Metotreksat

Ticari-Jenerik ismi: Methotrexat EBEWE Tablet

Methotrexat EBEWE Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Methotrexat-EBEWE-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Duovel Tablet
Duovel Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Famotidin olan Duovel Tablet, asidin mideye salınmasını uyaran, histamin adlı kimyasalı bloke etmek suretiyle  midede...

REKSON 500 mg I.M. Enjektabl Toz İçeren Flakon
REKSON 500 mg I.M. Enjektabl Toz İçeren Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Seftriakson olan REKSON 500 mg I.M. Enjektabl Toz İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bakterilerin neden...

Kapat