MEDIKINET RETARD 30 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Metilfenidat hidroklorür olan  MEDIKINET RETARD 30 mg Kapsül , beyinde ve sinirlerde bulunan hiperaktivite ve uyartı kontrolüne katkıda bulunan kimyasalları etkiler. Merkezi sinir sistemini uyaran bir preparattır. RITALIN beynin normalin altında çalışan belli bölgelerindeki aktiviteyi arttırır. Dikkatin (dikkat süresi), konsantrasyonun artırılması    ve dürtüsel davranışların azaltılmasına yardımcı olur.  6 -18 yaş arası çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde hiperaktivite bozukluğu- dikkat eksikliği (aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve dürtüsellik-istekleri erteleyememe belirtilerinin görüldüğü bir sorundur ) rahatsızlığının tedavisinde uygulanır. Ancak sadece; danışmanlık, davranış terapisi gibi, ilaç içermeyen tedaviler denendikten sonra kullanılmalıdır. MEDIKINET iyileştirilmesi, çocuk veya ergen psikiyatri uzmanı gözetiminde başlatılmalı ve kullanılmalıdır.

MEDIKINET RETARD 30 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. 6 -18 yaş arası çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde hiperaktivite bozukluğu- dikkat eksikliği (aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve dürtüsellik-istekleri erteleyememe belirtilerinin görüldüğü bir sorundur ) rahatsızlığının tedavisinde uygulanır. 
 3. Hiperaktivite bozukluğudikkat eksikliği (DEHB) olan çocuklar ve ergenlerde hareketsizce oturma güçlüğü ve dikkatini toplama güçlüğü görülür. Bunları başaramamaları, hastaların kendi hataları değildir. Çocuk ve ergenler bunları yapmak için çaba gösterir ancak, DEHB olduğunda, bunlar günlük yaşamda sorunlara neden olabilir. DEHB olan çocuklar ve ergenler, öğrenme ve ev ödevlerini yapmakta güçlük çekebilir.
  Evde, okulda veya başka yerlerde iyi davranmakta zorlanırlar. MEDIKINET, çocuklarda ve ergenlerde bu   sorunların iyileştirilmesi için uygulanır.
 4. Hiperaktivite bozukluğudikkat eksikliği (DEHB), çocuklar veya ergenlerin zekasını etkilememektedir.
 5. Dar açılı glokom (göz içi basıncının artması) veya böbrek üstü bezi tümörü varsa veya iştahsızlık, tiroid problemi, yüksek tansiyon, kollarda ve bacaklarda ağrıya neden olan kan damarlarında daralma, kalp hastalığı, beyin damarları ile ilgili bir hastalık, şizofreni veya zihinsel sağlık problemleri varsa veya ruhsal çöküntü (depresyon) için “monoamin oksidaz inhibitörü” (MAO) diye adlandırılan bir ilaç kullanıyorsanız veya son 2 hafta içerisinde bir MAO aldıysanız, ; kullanmak sakıncalıdır.
 6. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri, yüksek tansiyon, kalple ilgili herhangi bir hastalığınız veya adet döneminde iseniz veya tikler veya kontrolsüz konuşma veya vücut hareketiniz varsa (Tourette hastalığı);  ilaç, uyuşturucu veya alkol bağımlılık geçmişiniz; halüsinasyon, parona, kuruntu, kendini suçlu hissetme, ruh hali  dalgalanması, saldırganlık, depresif ve suçlu hissetme, tedirgin,  kaygılı yada gergin hissetme vakıalarından herhangi birine sahipseniz; kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız.
 7. Doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Başka kişiler ile paylaşmayınız.
 8. Tedavi süresi esnasında kesinlikle alkol tüketmeyiniz. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 10. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

MEDIKINET RETARD 30 mg Kapsül‘ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, gergin hissetme, uykuveyalma güçlüğü, kalp atışlarında düzensizlik, değişken ruh hali veya kişilikte değişiklikler yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Metilfenidat hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: MEDIKINET RETARD 30 mg Kapsül

MEDIKINET RETARD 30 mg Kapsül Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

MEDIKINET RETARD 30 mg Kapsül Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.