LOURES 5 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Essitalopram okzalat olan LOURES 5 mg Film Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır.  Depresyon (Majör depresif vakıalar) ve anksiyete bozuklukları tedavisinde etkilidir. Agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma gibi) veya agorafobisiz panik bozukluğu, yaygın bunaltı bozukluğu, majör depresif olgular, obsesif – kompülsif bozukluk (yinelenen veya alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu, sosyal anksiyete (sosyal fobi) bozukluğu  ve yaygın anksiyete (endişe, kaygı) bozukluğu   vakıalarının tedavisinde uygulanır.

LOURES 5 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma gibi) veya agorafobisiz panik bozukluğu, yaygın bunaltı bozukluğu, majör depresif olgular, obsesif – kompülsif bozukluk (yinelenen veya alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu, sosyal anksyete (sosyal fobi) bozukluğu  ve yaygın anksiyete (endişe, kaygı) bozukluğu   vakıalarının tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemek zorundasınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemek zorundasınız.
 4. Selejilin (parkinson tedavisinde uygulanır), Moklobemid (depresyon tedavisinde uygulanır), Linezolid (antibiyotik) ve Pimozid etken maddeli ilaçlardan herhangi biriyle beraber kullanılmamalıdır.
 5. Kalp ritmi sorunlarınız için ilaç kullanıyorsanız veya kalp ritmini etkileyebilecek ilaçlar kullanıyorsanız veya doğuştan gelen veya sonradan yaşadığınız kalp anormal kalp ritmi geçmişiniz varsa; bu ilacın ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 6. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde özellikle 25 yaşın altındaki hastalarda intihara yeltenme söz konusu olduğundan, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta sürecinde  ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve hekimin sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gereklidir.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  2 hafta içerisinde veya daha uzun sürebilir. Doktorunuzla görüşmeden ilacın kullanımını bırakmamalısınız. Aniden bırakmanız halinde hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. 18 yaşından küçük hastaların tedavisinde kullanılmamalıdır. 18 yaşın altındaki  hastaların intihar girişimi, intihar düşüncesi, saldırganlık, sinirlilik ve zıtlaşma davranışı gibi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.
 9. Şayet karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu varsa veya elektroşok iyileştirilmesi görüyorsanız veya şeker hastalığı, kanama bozukluğu, kanda sodyum seviyesi düşüklüğü, akatizi, mani veya panik bozukluk nöbetleri, koroner kalp hastalığı, hızlı ve düzensiz kalp atışları, kalp ritim bozukluğu veya yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz veya hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü, nöbet ve epilepsi ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise; kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 10. Tedavi süresi esnasında  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 11. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları ve benzeri uyku verici ilaçlarla beraber kullanmaktan kaçınmalısınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız hekiminize bildirmelisiniz.
 12. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. Tedavi süresi esnasında kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

LOURES 5 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Tercihen yemeklerle beraber veya öğün aralarında alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, terleme, deride karıncalaşma, titreme, uykulu hissetme, uykusuzluk, anormal rüyalar, sersemlik, huzursuzluk, esneme, kaygı, cinsel isteksizlik, kilo artışı, ishal, kabızlık, iştah artışı veya iştahsızlık, yorgunluk, ateş, kas ve eklemlerde ağrı yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Essitalopram okzalat

Ticari-Jenerik ismi:  LOURES 5 mg Film Tablet

LOURES 5 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

LOURES-5-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.