LETOP 100 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Topiramat olan LETOP 100 mg Film Tablet, beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyen, antiepileptik bir preparattır.  Yetişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda sara nöbetlerinin önlenmesinde tek başına; yetişkinlerde ve 2 yaşından büyük çocuklarda sara nöbetlerinin önlenmesinde diğer sara ilaçlarıyla beraber uygulanır. Ek olarak yetişkinlerde migren ataklarının önlenmesinde de uygulanır.

LETOP 100 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyen, antiepileptik bir preparattır.
 3. Sara hastalığındaki nöbetleri önlemek için  doktorunuz tarafından tek başına veya diğer ilaçlara ek olarak reçete edebilir.
 4. Şayet hastalık nöbetlerini önlemek için bu ilacı kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir.
 5. Şayet karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız (böbrek taşı, diyaliz) varsa veya solunum fonksiyon bozukluğunuz; göz içi tansiyonunuz; hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız; duygu durum bozuklukları veya depresyon durumu varsa veya  kan veya vücut sıvılarıyla ilgili bir rahatsızlık geçirdiyseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Kullanımı kilo kaybına neden olabilir. Bu nedenle tedaviniz sırasında kilonuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 7. Yanınızda acil vakıalar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 8. Şayet tedaviniz sırasında; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  veya ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler ve benzeri yeni veya kötüleşen vakıalarda acil yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. İlacın hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gereklidir.
 10. Tedavi süresi esnasında  alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve nöbet riskini artırır.
 11. Kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 12. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Şayet bebek emziriyorsanız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

LETOP 100 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemek sırasında veya aç karnına alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Aşırı duyarlılık, iştah kaybı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, bulantı, ishal,  kansızlık, böbrek taşı, sık idrara çıkma veya ağrılı idrar yapma, depresyon,  ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, denge koordinasyon eksikliği, nöbetler, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi, uyku hali, sersemlik, bulanık görme ve görme bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Topiramat
Ticari-Jenerik ismi: LETOP 100 mg Film Tablet

LETOP 100 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

letop-100-mg-film-tablet-kullanma-talimati

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.