KETEK Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Telitromisin olan KETEK Film Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. 12 yaş ve üzeri hastalarda bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinde; 18 yaş ve üzeri hastalarda akut  ve kronik bronşit, zatürre ve diğer antibiyotik ilaçlarla iyileştirilemeyen akut sinüzit tedavisinde uygulanır.

 

KETEK Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. 12 yaş ve üzeri hastalarda bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinde; 18 yaş ve üzeri hastalarda akut  ve kronik bronşit, zatürre ve diğer antibiyotik ilaçlarla iyileştirilemeyen akut sinüzit tedavisinde uygulanır.
 3. Tedaviniz uzun süreli ise kan değerlerinizi ve karaciğer fonksiyonlarını dönemsel olarak test ettirmelisiniz.
 4. Şayet , karaciğer veya böbreklerinizde bir rahatsızlık, bir fonksiyon bozukluğu var ise  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. Durumunuza göre doktorunuz doz ayarlamaları ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. İlacın kullanımı sırasında iştah azalması veya kaybolması, sarılık, koyu idrar, kaşıntı ve karında hassasiyet ve benzeri karaciğer fonksiyon bozukluklarının belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Bu ilacın kullanımından  Psödomembranöz kolit  (antibiyotik iyileştirilmesinin bir sonucu olarak gelişen,C.difficile’den ileri gelen, kalın bağırsaktaki hücrelerin yıkımına sebep olan bir hastalık) gelişebilme olasılığı mevcuttur. Böyle bir durumda doktor ile görüşünüz.
 7. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile hekimin verdiği kullanma süresini dikkate almak zorundasınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme olabilir.
 8. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

KETEK Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber yutunuz. İlacı tok veya aç karnına alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Psödomembranöz kolit  (antibiyotik iyileştirilmesinin bir sonucu olarak gelişen,C.difficile’den ileri gelen, kalın bağırsaktaki hücrelerin yıkımına sebep olan bir hastalık), vajinal mantar enfeksiyonu, ağır ve 3 günden fazla süren ishal ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi biri ile karşılaşırsanız,ilacın alımını kesip, derhal hekiminize durumu bildirmeli ve bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Telitromisin

Ticari-Jenerik ismi: KETEK Film Tablet

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.