Hytrin Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Terazosin hidroklorür olan Hytrin Tablet, kan damarlarının gevşemesini sağlayarak kan dolaşımını geliştiren,  prostat ve idrar boynundaki kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir preparattır. İyi huylu prostat büyümesi ve yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisinde uygulanır.

Hytrin Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarının gevşemesini sağlayarak kan dolaşımını geliştiren,  prostat ve idrar kesesi  boynundaki kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir preparattır.
 3. Şayet düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söylemelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 4. Şayet bu ilacı kullanırken kan basıncını düşürücü başka bir ilaç kullanıyorsanız bunu hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacı kan basıncını düşürücü diğer ilaçlarla beraber kullanmanız gerekiyorsa doz ayarlamalarına ihtiyacınız olabilir.
 5. İlacın kullanımı kan basıncını düşürdüğünden, bu durum baş dönmesi ve bayılmaya neden olabilir. Bayılmayı engellemek ve baş dönmesini  hissetmemek için  ilacınızı genellikle akşam  yatmadan önce almanız gerekir.
 6. Bu ilacı ilk defa alıyorsanız veya herhangi bir nedenden dolayı ilacın alımını bırakıp daha sonra ilacı tekrar kullanmaya başladıysanız, özellikle ilk birkaç dozda baş dönmesi veya hafif sersemlik hissedebilirsiniz.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için prostat hastalığınızı ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.Yüksek tansiyon genellikle belirti göstermez.
 8. Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt ameliyatı olma ve benzeri bir sorun var ise  bu ilacı kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildirmeniz gereklidir. Çünkü bu ilaç katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 9. Bu ilacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Şayet araç kullanacaksanız veya uyanık olmayı gerektiren bir aktivite  yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 10. Hamilelerde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız hekimi bilgilendirinz.  Emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı  kullanmak sakıncalıdır.

Hytrin Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında hızlılık ve çarpıntı, baş dönmesi, bayılma hissi, sersemlik hissi, ellerde, ayaklarda ve bileklerde şişlik, 4-5 saat süren penis ereksiyonu ve benzeri ciddi yan etkilerde derhal doktorunuzdan yardım almanız gerekir.

 

 

Etken Maddesi: Terazosin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:   Hytrin Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.