HEDNAVIR 0,5 mg Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Entekavir olan HEDNAVIR 0,5 mg Film Kaplı Tablet, hepatit B virüslerinin üremesini önleyen ve karaciğer hücrelerine bulaşmasını engelleyen antiviral (virüslere karşı mücadele eden)  bir preparattır.  Yetişkinlerde görülen  HBV – hepatit B (karaciğer iltihabı) virüsü enfeksiyonunun  tedavisinde uygulanır. Vücutta virüs miktarını azaltır ve karaciğerin durumunu iyileştirir.

HEDNAVIR 0,5 mg Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yetişkinlerde görülen  HBV – hepatit B (karaciğer iltihabı) virüsü enfeksiyonunun  tedavisinde uygulanır. Vücutta virüs miktarını azaltır ve karaciğerin durumunu iyileştirir.
 3. Şayet daha önce HIV enfeksiyonu geçirdiyseniz veya tedavi edilmemiş HIV yada AIDS hastasıysanız  veya böbrek hastalığınız, karaciğer hastalığınız varsa veya karaciğer nakli olduysanız; bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. İlacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 5. Kullanımı ciddi böbrek problemlerine yol açabilir. Bu durum özellikle de böbrek hastalığınız varsa veya böbrek fonksiyonlarınızı azaltmaya yararlı ilaçlar kullanıyorsanız daha sık görülebilir.
 6. İlacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 7. İlacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 8. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 9. İlacın kullanımı hepatit B’ yi diğer insanlara bulaştırmayı engellemeyecektir. Bunun için korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmalısınız ve iğne, tıraş bıçağı veya diş fırçanızı etrafınızdakilerle paylaşmayınız.
 10. 16 yaşından küçük hastalarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

HEDNAVIR 0,5 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemekten 2 saat önce veya 2 saat sonra aç karnına almanız önerilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, ishal, baş ağrısı, uykusuzluk, uyuklama hali, sersemlik, karaciğer enzimlerinde yükselme yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Entekavir

Ticari-Jenerik ismi: HEDNAVIR 0,5 mg Film Kaplı Tablet

HEDNAVIR 0,5 mg Film Kaplı Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

hednavir-05-mg-film-kapli-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.