GRIPAL Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Parasetamol, Kafein olan GRIPAL Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrılar, adet dönemi ağrısı, baş ağrısı, migren, boğaz ağrısı, diş ağrısı, kas ve iskelet ağrısı ve kireçlenmeye bağlı ağrılar ve ağrıların eşlik ettiği yüksek ateşin tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

GRIPAL Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır.
 3. Şayet akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa veya  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), astımınız varsa  veya alkol kullanıyorsanız  bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına gereksinim duyulabilir.
 4. İlacı kullanmanıza rağmen 3-5 gün içinde ağrı ve ateşin azalmaması veya ağrının devam etmesi durumunda hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. İlacı hekimin size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmak sakıncalıdır. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 6. Şayet alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  veya günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden kullanmak sakıncalıdır.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı karaciğer hasarına neden olabilir.
 8. Kullanımı seyrek de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa neden olabilir. Bu sebeple araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 9. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. Bağımlılık yapıcı özelliğinden dolayı uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

GRIPAL Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde günlük doz 2 tablet olarak önerilmektedir. Ancak çok gerekli olduğu vakıalarda günlük doz 4 tableti geçmemelidir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Hafif bulantı, ishal ve halsizlik yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Parasetamol, Kafein

Ticari-Jenerik ismi: GRIPAL Tablet

GRIPAL Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

gripal-tablet-ilac-prospektusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.