Glucobay 50 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Akarboz olan Glucobay 50 mg Tablet, vücutta karbonhidratların sindirimini geciktirerek kandaki şeker seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Yemeklerden sonra görülen kan şekeri artışını azaltır. Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde ve gizli şeker tanısı konulan hastalarda diyabet (şeker hastalığı) başlangıcının önlenmesinde uygulanır. İnsülin veya ağız yoluyla alınan diğer diyabet ilaçları ile beraber de uygulanabilir.

Glucobay 50 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde ve gizli şeker tanısı konulan hastalarda diyabet (şeker hastalığı) başlangıcının önlenmesinde uygulanır. İnsülin veya ağız yoluyla alınan diğer diyabet ilaçları ile beraber de uygulanabilir.
 3. Şayet ciddi böbrek yetmezliğiniz veya karaciğer sirozunuz varsa veya sindirim ve emilim bozukluğuna bağlı kronik bağırsak bozukluğunuz  veya  bağırsakta gaz oluşumunun arttığı bir sorun varsa (örneğin bağırsakta tıkanma veya bağırsak ülseri gibi) ; kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacın kullanımına bağlı olarak karaciğer enzimlerinizde belirti vermeyen yükselmeler olabilir. Doktorunuz tedavinizin ilk yılında 3 ayda bir karaciğer enzimlerinizi düzenli aralıklarla kontrol etmelidir.
 5. İlacınızı insülin veya diğer diyabet ilaçlarıyla beraber kullanıyorsanız kan şekeriniz çok fazla düşebilir. Öğün atlamak, alkol almak, uzun süre egzersiz yapmak veya alkol almak kan şekerinizin düşmesine neden olur.
 6. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gereklidir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 7. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız. İlacınızı, düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız  ve tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. İlacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan şekeri seviyenizin kontrol edilmesi gereklidir.
 9. 18 yaşından küçüklerde kullanılmaz.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Glucobay 50 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu yemek yemeden önce veya yemek başlangıcında bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İshal, sindirim sistemine ait ağrı ve karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Akarboz
Ticari-Jenerik ismi: Glucobay 50 mg Tablet

Glucobay 50 mg Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Glucobay 50 mg Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.