Glimax 2 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Glimepirid olan Glimax 2 mg Tablet, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacı olup,Bu ilaç pankreasın insülin salgılamasının artmasını temin eder. Kan şekeri seviyesini düşürür. Kan şekeri seviyesinin tek başına, diyet, kilo kaybı ve egzersizle kontrol altına alınamadığı tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) hastalarını tedavi için kullanır. Diyet ve egzersiz ile beraber kullanılmalıdır.  Doktorunuz uygun gördüğünde ağızdan alınan diğer diyabet ilaçları ile beraber de uygulanabilir.

Glimax 2 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacı olup,
 3. Şayet tip 1 diyabetiniz varsa  veya şiddetli  karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, bebek emziriyorsanız veya hamileyseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gereklidir.
 5. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma vakıaları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
 7. Diyabetik koma öncesi veya koma vakıalarında  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 9. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. 18 yaş altı gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Glimax 2 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu yemek yemeden hemen önce veya yemekle beraber bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir./li>

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ciltte ve gözlerde sarılık, deride alerji, karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, kan hücrelerinin sayısında düşme, normalin altında kan şekeri ve benzeri yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize  müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Glimepirid

Ticari-Jenerik ismi: Glimax  2 mg Tablet

Glimax 2 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

GLIMAX-2-mg-tablet-İlaç-prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.