GEMUDA 800 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Gabapentin olan GEMUDA 800 mg Film Tablet, sara (epilepsi) tedavisinde ve sinir sistemindeki liflerin doğrudan hasarına bağlı ağrı (nöropatik ağrı) tedavisinde kullanılan bir preparattır. Çeşitli sara (epilepsi) tiplerinin tedavisinde ve çoğunlukla şeker hastalarında görülen, duyusal ve motor sinirlerde meydana gelen hasarın neden olduğu ağrı (ağrılı diyabetik nöropati ), zonaya bağlı olarak sinirlerde meydana gelen hasarın neden olduğu uzun süreli ağrı ( postherpetik nöralji) ve omurilikte yer alan sinirlerin hasarına (spinal kord hasarı ) bağlı gelişen nöropatik ağrı tedavisinde uygulanır. Sinirlerin hasar görmesi neticesinde meydana gelen bu ağrılar uzun sürelidir. Hastalar nöropatik ağrıyı genellikle yakıcı, batıcı, bir şey saplanır veya elektrik çarpar ve benzeri şeklinde tarif etmektedirler. Çok şiddetli ve uzun süreli olabilen nöropatik ağrı, doku hasarı ve benzeri nedenlerle meydana gelen ağrılardan farklı olarak, normal ağrı kesici ilaçlarla yapılan tedaviye olumlu sonuç vermez.

GEMUDA 800 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Sara (epilepsi) tedavisinde ve sinir sistemindeki liflerin doğrudan hasarına bağlı ağrı (nöropatik ağrı) tedavisinde kullanılan bir preparattır.
 3. Şayet böbrek probleminiz varsa veya kanınızı temizlemek için kan diyalizi oluyorsanız veya 65 yaşın üzerindeyseniz, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar alıyorsanız, küçük dalma nöbeti de dahil olmak üzere karma nöbetleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Yeni başlayan, ani pankreas iltihabınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Morfin içeren ilaçlarla beraber almaktan kaçınmalısınız. Morfin ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 6. Alüminyum veya magnezyum içeren antasidlerle beraber kullanmak sakıncalıdır. Aksi takdirde ilacın mideden emilimi azalabilir. Bu nedenle ilacınızı, bir antasid ilaç alımından en erken 2 saat sonra almanız gerekir.
 7. Şayet, tedaviniz sırasında mide ağrısı, bulantı ve tekrarlayan kusma şikayetleriniz artarsa veya kendinizi hasta hissediyorsanız, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz. Bunlar yeni başlayan, ani pankreas iltihabı belirtileri olabilir.
 8. İlacın alımını aniden durdurmayınız. Kullanımını aniden bırakmanız halinde nöbet, ağrı ve rahatsızlık hissi oluşma riski artar. Doktor kontrolünde yavaş yavaş azaltarak bırakmanız gereklidir.
 9. Tedaviniz başladıktan sonra; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa veya ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler ve benzeri yeni veya kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. 3 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Tedavi süresi esnasında alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve nöbet riskini artırır.
 12. Kullanımı baş dönmesi, sersemlik ve halsizliğe neden olabilir. Tedavi süresi esnasında araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.

GEMUDA 800 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı, koordinasyon eksikliği, yürüme bozukluğu, konuşma güçlüğü, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ateş, yorgunluk ve uyuşukluk hali yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Gabapentin
Ticari-Jenerik ismi: GEMUDA 800 mg Film Tablet

GEMUDA 800 mg Film Tablet Yasal prospektüs bilgisi için ilaç firması sitesini incelemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.