Famogast Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Famotidin olan Famogast Film Tablet, asidin mideye salınmasını uyaran, histamin adlı kimyasalı bloke etmek suretiyle  midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı, mide asidinin yemek borusuna zarar vermesinden dolayı meydana gelen yemek borusu iltihaplanması ve mide ülseri ile Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri midenin aşırı asit ürettiği vakıaların tedavisinde  kullanılan bir preparattır.

Famogast Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı, mide asidinin yemek borusuna zarar vermesinden dolayı meydana gelen yemek borusu iltihaplanması ve mide ülseri ile Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri midenin aşırı asit ürettiği vakıaların tedavisinde  kullanılan bir preparattır.
 3. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, mide kanseri, astım , KOAH veya solunum sistemi ile ilgili başka rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir.  Doz ayarlamalarına gereksinim duyulabilir.
 4. Reklam
 5. İlacınızı hekimin tavsiye ettiği sürece kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 6. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Şayet göğüs ağrısı veya ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme ve benzeri belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. İlacı doktor tavsiyesi olmadan  küçük çocuklara vermeyiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol midenizin zarar görme riskini daha da arttıracaktır.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkat etmelisiniz.
 10. İlacın kullanımının 6. haftasından sonra bir iyileşme görülmez ise doktor ile görüşünüz.
 11. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 12. Reklam

Famogast Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atımlarında hızlılık veya çarpıntı, halüsinasyon, ve sarılık  vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı görülürse ilacın kullanımını durdurup, derhal tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:   Famotidin

Ticari-Jenerik ismi: Famogast Film Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
BENVIDA Film Tablet
BENVIDA Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi Lakozamid olan BENVIDA Film Tablet, beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir preparattır....

Simvakol Film Tablet
Simvakol Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Simvastatin olan Simvakol Film Tablet, vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir preparattır. Yüksek kolesterol...

Kapat