Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Ofloksasin olan Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon, gözlerdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Gözü koruyan zarın iltihabı; göz kapağı iltihabı; göz kapağının kıkırdaksı parçasının iltihabı (tarsit); enfeksiyonlu kornea ülseri; erişkinlerde ve çocuklarda gözün dış kısmında görülen enfeksiyonların (arpacık, göz kapağı iltihabı ve göz yüzeyi iltihabı gibi)  tedavisinde uygulanır.

 

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözlerdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Gözü koruyan zarın iltihabı; göz kapağı iltihabı; göz kapağının kıkırdaksı parçasının iltihabı (tarsit); enfeksiyonlu kornea ülseri; erişkinlerde ve çocuklarda gözün dış kısmında görülen enfeksiyonların (arpacık, göz kapağı iltihabı ve göz yüzeyi iltihabı gibi)  tedavisinde uygulanır.
 3. İlacın kullanımı sürecinde kontakt lens kullanmak sakıncalıdır. Şayet kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviniz sürecinde bunları kullanıp kullanmamanız  gerektiğini doktor ile görüşünüz.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa veya sorun daha kötüye giderse bu durum başka bir enfeksiyon başlangıcının belirtisi olabilir.Doktorunuzla görüşmeniz gereklidir.
 5. Şayet gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs veya mantar enfeksiyonu varsa veya  gözünüzün ön tarafında yaralanma veya açık yaranız var ise bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 6. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Şayet damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara neden olabilir.
 7. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 8. İlacın kullanımı sırasında başka bir göz damlası veya göz merhemi kullanmak sakıncalıdır.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemek zorundasınız. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Gözde tahriş ve rahatsızlık hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Ofloksasin

Ticari-Jenerik ismi: Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Exocin-0.3-Oftalmik-Solüsyon-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.