Etoteva Uzatılmış Salım Tablet

Kullanımı :

Etken maddesi Etodolak  olan Etoteva Uzatılmış Salım Tablet,vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları gideren, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir preparattır. Osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme), romatoid artrit(iltihabi eklem hastalığı) ve ankilozan spondilit (daha çok omurga eklemlerinde sertleşme ile seyreden, ağrılı ilerleyici romatizma), kalça eklemi hastalığı belirti ve bulgularnın iyileştirilmesi ile akut gut artriti (gut hastalığına bağlı ağrılı eklem iltihabı), akut kas iskelet sistemi ağrıları (bel ağrısı, sırt ağrısı gibi), adet dönemi  ağrıları (Dismenore), ameliyat sonrası  görülen şişlik ve ağrılar ile hasar ve zedelenme sonucu meydana gelen şişlik ve ağrıların tedavisinde kullanır.

Etoteva Uzatılmış Salım Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları gideren, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir preparattır.
 3. Ciddi kalp yetmezliğiniz, şiddetli böbrek veya  karaciğer yetmezliğiniz varsa veya kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz veya  astımınız varsa veveyaha önceden aspirin ve türevlerinden başka bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse veya süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi sorunlarınız (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 4. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, astım veya soluma güçlüğü, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı vakıalarından herhangi birine sahip iseniz ; hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 5. Kusma, ishal veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); kullanmak sakıncalıdır.
 6. By-pas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrıların tedavisinde kullanmak sakıncalıdır.
 7. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya mide-bağırsak kanaması varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 8. Özellikle yaşlı hastalarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama veya delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir. Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Alkol ile beraber almamalısınız, mide hasarı riski artabilir.
 10. Kullanımı baş dönmesine ve sersemliğe sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. 18 yaş altı çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılmamalıdır.

Etoteva Uzatılmış Salım Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu midede yaratabileceği tahrişi azaltmak amacı ile tok karnına almanız gerekir.
 3. Erişkin dozu, 400 mg /gün, iki eşit doza bölerek veya tek doz olarak alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi, sinirlilik, depresyon, halsizlik, yorgunluk, bulanık görme, kulak çınlaması, titreme, ateş, kaşıntı, döküntü, sık idrar, mide yanması, mide bulantısı, ishal, kabızlık  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Etodolak
Ticari-Jenerik ismi: Etoteva Uzatılmış Salım Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
PARANOX PLUS Tablet
PARANOX PLUS Tablet

Kullanımı : Etken maddesi  Parasetamol, Kafein olan PARANOX PLUS Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan bir...

MOLREM 30 mg Efervesan Tablet
MOLREM 30 mg Efervesan Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Mirtazapin olan  MOLREM 30 mg Efervesan Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya  anksiyeteye neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan...

Kapat