ELEPSI Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Lakozamid olan ELEPSI Film Tablet, beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir preparattır. Nöbetlerin başlangıçta sadece beynin bir tarafını etkilediği, fakat daha sonra beynin her iki tarafında da daha büyük alanlara yayıldığı veya yayılmadığı (ikincil jeneralize olan veya olmayan parsiyel başlangıçlı nöbet) bir epilepsi türünün tedavisinde kullanılmaktadır. 16 yaş ve üzeri epilepsi hastalarında istem dışı kasılmaların eşlik ettiği veya etmediği basit parsiyel nöbetler (vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği ve benzeri ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) ve kompleks parsiyel nöbetlerin (basit parsiyel nöbetlere bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybının eşlik ettiği nöbetler) tedavisinde diğer antiepileptik ilaçlarla tedaviye cevap alınamayan hastalarda,  diğer antiepileptik ilaçlara ek olarak uygulanır.

ELEPSI Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir preparattır.
 3. Uzun süreli tedavi olarak uygulanır.
 4. İlacı kullanırken alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve nöbet riskini artırmaktadır.
 5. Şayet yaşlı iseniz ve kalp hastalığınız varsa veya kalp ritminde uzamaya yol açabilecek başka bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. İlacın kullanımı başlangıçta uyuşukluk ve sersemliğe neden olabileceğinden, kazalara ve düşme tehlikelerine karşı dikkat etmelisiniz.
 7. Karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise veya kalp yetmezliğiniz veya kalp krizi geçirme riskiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.
 8. Reklam
 9. Şayet fıstık veya soyaya alerji durumu varsa , bu ilacın tablet olarak hazırlanan formunu kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bu ilaç hidrojenize soya yağı içermektedir.
 10. İlacı, mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan Flukonazol, itrakonazol, ketokonazol adlı ilaçlarla,  HIV  enfeksiyonu tedavisinde kullanılan   ritonavir  ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan klaritromisin, rifampisin adlı ilaçlarla beraber kullanmak sakıncalıdır.Bu ilaçlarla beraber kullanıldığında karaciğer enzimleriyle etkileşebilir.
 11. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 12. Tedavi süresi esnasında iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacın alımına devam ediniz. İlacın kullanımını aniden durdurmayınız. İlacın alımını durdurursanız hastalık nöbetlerinde artış görülebilir.
 13. Yanınızda acil vakıalar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 14. İlacın kullanımı bulanık görme ve sersemlik meydana çıkarabilir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde çok dikkatli olmalısınız.
 15. Reklam
 16. 16 yaş altı ergenlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

ELEPSI Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemek sırasında veya aç karnına alabilirsiniz.
 3. Sabah 1, akşam 1 olmak üzere günde 2 kez alınır. İlacınızı her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı, sersemlik hissi, uykusuzluk, çift görme, depresyon, konuşma bozukluğu, zihin karışıklığı ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Lakozamid

Ticari-Jenerik ismi: ELEPSI Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
LOCODERM Lipokrem
LOCODERM Lipokrem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi  Hidrokortizon 17- bütirat olan LOCODERM Lipokrem, bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması ve benzeri belirtileri...

Xyzal Oral Çözelti
Xyzal Oral Çözelti

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Levosetirizin dihidroklorür olan Xyzal Oral Çözelti, vücutta, doğal bir  histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık,...

Kapat