DOKSETİL 0.5 gr Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Sefotaksim sodyum olan DOKSETİL 0.5 gr Flakon, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. DOKSETİL, zatürre ve diğer alt solunum yolu enfeksiyonları, menenjit ve beyin-omurilik ile ilgili enfeksiyonlar, kemik ve eklem enfeksiyonları, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi), kadın üreme organları enfeksiyonu, üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonları (idrar kesesi iltihabı, böbrek iltihabı gibi), bel soğukluğu, septisemi (kanda enfeksiyon oluşma durumu) iyileştirilmesi, kan dolaşımında bakteri bulunması durumu (bakteriyemi) tedavisinde kullanılmaktadır.   DOKSETİL, ayrıca mide-bağırsak ameliyatı, üreme ve idrar yolları sistemi ameliyatlarında ve kadın-doğum ameliyatlarında enfeksiyon oluşumunu önlemek için uygulanır.

DOKSETİL 0.5 gr Flakon Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. DOKSETİL, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Antibiyotik ilaçlara alerji durumu var ise DOKSETİL‘i kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Reklam
 5. DOKSETİL, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 6. DOKSETİL‘in kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise ilacı kullanmayı bırakıp  acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Böyle bir durum bağırsak iltihabının belirtisi olabilir ve uygun bir antibiyotik iyileştirilmesine başlanmalıdır. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız varsa veya diyaliz iyileştirilmesi görüyorsanız, mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, şeker hastalığı ve kalp ritm bozukluğunuz var ise DOKSETİLi kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. DOKSETİL‘in kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. DOKSETİL‘i kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 9. Reklam
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

DOKSETİL 0.5 gr Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. DOKSETİL, yavaş enjeksiyon veya infüzyon ile uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı yaygın görülen yan etkidir.

 

Etken Maddesi:   Sefotaksim sodyum
Ticari-Jenerik ismi:DOKSETİL 0.5 gr Flakon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.