Diapam Ampul İ.M. / İ.V.

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Diazepam olan Diapam Ampul İ.M. / İ.V., beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır. Anksiyete ( endişe,kaygı hali) bozuklukları, beyin felci  veya vücudun belden aşağıda kalan kısmının felç olması ile ilgili kas kasılmaları, kalbe elektrik şoku uygulanması, endoskopi veya zorlu ve uzun süren diş operasyonlarında genel anesteziden önce sakinleştirici olarak, alkol yoksunluk semptomları vakıalarında kullanılan bir preparattır. Ek olarak  hastalık nöbetlerinin iyileştirilmesi için diğer ilaçlarla beraber de uygulanabilir.

Diapam Ampul İ.M. / İ.V.  Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır.
 3. Bu ilacı kullanırken alkol almamalısınız.Çünkü  alkolün etkisini arttırmaktadır.
 4. Bu ilacı hekimin reçetede belirttiği dozdan fazla almamalısınız .Doz aşımı ölümcül olabilir.
 5. Bu ilaç sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Bu ilacın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 7. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  epilepsi ve diğer hastalık nöbetleri, geçmişte hap veya alkol bağımlılığı öyküsü, geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon veya intihar düşüncesi veveyavranışı öyküsü, astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalıkları, uyku sırasında solunum durması hastalığı ve alkol zehirlenmesi ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir. ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 8. Çizgili kas zayıflığı hastalığınız , dar açılı göz tansiyonunuz varsa  veya depresyondaysanız bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.

Diapam Ampul İ.M. / İ.V.’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç, toplardamar içine veya kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacı uygularken mutlaka bir sağlık profesyonelinden  yardım almanız gerekir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanırken  depresif ruh hali, ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri, çift görme, halüsinasyonlar, hiperaktivite, anksiyete, heyecan, saldırganlık, bilinç bulanıklığı, sarılık, normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama vakıalarından herhangi birine veya birkaçına sahipseniz tıbbi yardım aclen  hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Diazepam

Ticari-Jenerik ismi:  Diapam Ampul İ.M. / İ.V.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.