Crinone Vajinal Jel

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Progesteron olan Crinone Vajinal Jel, hamilelik başlangıcında rahim iç düzeyinde değişimler meydana getirerek, döllenmiş olan yumurtanın rahimde tutunmasını ve vücudun gebeliği sürdürmesini sağlayan önemli bir kadınlık hormonudur. Bu ilaç, östrojen hormonu iyileştirilmesi alan kişilerde ikincil olarak görülen adet görememe (regl olamama) durumu, östrojen hormonu yerine koyma terapisi sırasında ek tedavi olarak, olası hormonal dengesizliğe bağlı bozuklukların tedavisinde ve kısırlık tedavisinde kullanılan bir preparattır.

Crinone Vajinal Jel Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hamilelik başlangıcında rahim iç düzeyinde değişimler meydana getirerek, döllenmiş olan yumurtanın rahimde tutunmasını ve vücudun gebeliği sürdürmesini sağlayan önemli bir kadınlık hormonudur.
 3. İlacın kullanımı kalp krizi ve göğüs kanseri, kan pıhtılaşması ve felç (inme) riskini arttırmaktadır.
 4. Şayet  geçmişinizde kan pıhtılaşması veya dolaşım problemleri durumu varsa veya karaciğer hastalığı, meme veya rahim kanseri ve benzeri hormon ilişkili bir kanser var ise , şiddetli vajinal kanama ve benzeri bir hastalığınız varsa, yakın zamanda dış gebelik veya tamamlanmamış düşük geçirdiyseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet doğurganlık iyileştirilmesinin bir parçası olarak kullanılacaksa 12 hafta olarak uygulanır. Vajinal bazı vakıalarda ise sadece bir dönem için 6 ila 12 günlük olarak  uygulanır. Doktorunuzun kullanım talimatını önemle dikkate almanız gereklidir. Hiçbir dozu atlamamaya özen göstermelisiniz.
 6. Böbrek hastalığı, şeker hastalığı, kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, astım, migren, epilepsi (sara), porfirya, geçmişte depresyon öyküsü ve benzeri vakıalarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 7. Hamilelerde ve emzirme döneminde kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

Crinone Vajinal Jel’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Oturur vaziyette dizlerinizi yukarı doğru bükerek  aplikatörü vajinanın en derinine ilerletiniz.Aplikatörün içindeki itici kolu yavaşça en sonuna kadar itiniz. Boşalan aplikatörü vajinadan yavaşça çıkarıp atınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ellerde, bileklerde ve ayaklarda şişme, ayaklardan birinde veya ikisinde de ağrı veya şişme, depresyon belirtileri ve benzeri yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Progesteron

Ticari-Jenerik ismi: Crinone Vajinal Jel

Crinone Vajinal Jel Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Crinone-Vajinal-Jel-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.