CEMPES 300 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Sefdinir olan CEMPES 300 mg Kapsül, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir.  CEMPES, 13 yaş ve üzeri ergenler ve yetişkinlerde toplum kökenli zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni); kronik bronşiti olan hastaların göğüs enfeksiyonlarında; sinüzit (yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı), burun ve sinüs iltihabı, bademcik iltihabı (tonsillit), farenjit (yutak iltihabı), orta kulak iltihabı ve komplike olmayan deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının  tedavisinde kullanılmaktadır.

CEMPES 300 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. CEMPES, 13 yaş ve üzeri ergenler ve yetişkinlerde toplum kökenli zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni); kronik bronşiti olan hastaların göğüs enfeksiyonlarında; sinüzit (yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı), burun ve sinüs iltihabı, bademcik iltihabı (tonsillit), farenjit (yutak iltihabı), orta kulak iltihabı ve komplike olmayan deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının  tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Herhangi bir böbrek hastalığınız varsa veya diyaliz iyileştirilmesi görüyorsanız veya mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı sorunlarınız  varsa veya gut iyileştirilmesi görüyorsanız;  CEMPESi kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 4. Tedavi süresi esnasında veya tedavi sonrasında ishal gelişirse, hekiminize bildirmelisiniz. Bu durum antibiyotik iyileştirilmesini takiben ortaya çıkabilen ve tedavinin durdurulup, özel bir tedaviye başlanılmasını gerektirebilecek, ciddi bir bağırsak iltihaplanmasının belirtisi olabilir.
 5. Tedavi süresi esnasında iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile CEMPESi hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. CEMPES’ i , hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir içeren yiyecek veya ilaçlarla aynı anda almamalısınız. İlacınızı bu ürünlerle beraber almanız ilacın emilimini azaltabilir. CEMPESi bu ilaçları almadan 2 saat önce veya 2 saat sonra almanız gerekir.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

CEMPES 300 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Vajinit (vajina iltihabı), baş ağrısı, bulantı, kusma ve karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Sefdinir
Ticari-Jenerik ismi:  CEMPES 300 mg Kapsül

CEMPES 300 mg Kapsül Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

CEMPES 300 mg Kapsül Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.