Bakton Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Sülfametoksazol, Trimetoprim olan Bakton Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. Pnemocytis carinii kaynaklı zatürre, bronşit, turist diyaresi, kulak enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarında uygulanır.

Bakton Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. Pnemocytis carinii kaynaklı zatürre, bronşit, turist diyaresı, kulak enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarında uygulanır.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Bu ilacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 5. Bu ilacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı , G6PD enzimi eksikliği,  AIDS, kötü ve yetersiz beslenme, astım veya ciddi alerjiler veya folik asit eksikliği hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Şayet hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız veya folik asit eksikliğine bağlı anemi hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına neden olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 9. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın yan etkilerine mazur kalma olasılığı daha fazla olabilir.
 10. 2 aylıktan küçük bebeklere verilmemelidir.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Bakton Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp ritminde hızlılık, kanlı ve sulu ishal, öksürük, göğüs sıkışması, solunum sorunları, soluk ve sararmış cilt, bilinç bulanıklığı, halsizlik güçsüzlük, yüksek ateş, grip belirtileri, iştah kaybı, kaşıntı, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, kolay kanama ve çürük oluşumu, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama, artan susuzluk, iştah kaybı  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

 

Etken Maddesi: Sülfametoksazol, Trimetoprim

Ticari-Jenerik ismi: Bakton Tablet

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.