AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Azitromisin olan AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası, gözün enfeksiyon kapmasına neden olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir. Gözün ve göz etrafının yüzeysel bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde ve bakteri enfeksiyonu riski bulunan göz hastalıklarında (örneğin gözde görülen iltihabi vakıalar, gözün ön bölümünün uzun süreli iltihabı ve kimyasal, ışın veya ısıya bağlı yanmalardan kaynaklanan göz yaraları veya yabancı cisim bulunması vakıalarında) uygulanır.

AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözün enfeksiyon kapmasına neden olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak meydana gelen iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa veya gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet, ilacı kullanımınız sırasında, göz kapağında kaşıntı, gözünüzde kızarma ve şişme varsa, ilacın kullanımı durdurup, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakınız.
 6. Bu ilacı teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için kullanmak sakıncalıdır.
 7. Bu ilacı kullanırken aynı zamanda başka bir göz ilacı kullanıyorsanız. ilacınızı damlattıktan sonra en az 15 dakika beleyip, diğer göz ilacını uygulayınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Göz enfeksiyonu iyileştirilmesi sürecinde  kontakt lens kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemek zorundasınız. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 10. Şayet Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz;  araba veya makine kullanabilirsiniz.
 12. Hamilelerde bu ilaç kullanmamalıdır. Emzirme döneminde de bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kafanızı hafif bir biçimde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma veya batma ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Azitromisin

Ticari-Jenerik ismi: AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.