AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 10 Saşe

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Amoksisilin, Klavulanik Asit olan AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 10 Saşe, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bakterilerin neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan penisilin grubu bir antibiyotiktir. Tekrarlayan bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları; zatürre, akut ve kronik bronşit ve benzeri alt solunum yolu enfeksiyonlarında ve akciğer enfeksiyonlarında;  bağ dokusu iltihabı (selülit), deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (kıl kökü iltihabı, abse, çıban, yılancık, yara gibi), idrar yolu ve genital bölge enfeksiyonları; karın zarı iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı tedavisinde ve diş abseleri ve benzeri diş ve diş eti enfeksiyonu tedavisinde uygulanır. Kullanımı 2 ay – 12 yaş arası çocuklar, ergenler  ve yetişkinler içindir.

AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 10 Saşe Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bakteriyel enfeksiyonları tedavi edici bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 4. Kan sulandırıcı ilaçlarla veya gut hastalığında kullanılan ilaçlarla  beraber kullanılmamalıdır.
 5. Aspartam içermektedir. Şayet fenilketonüri hastasıysanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 6. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, astım, mononükleoz , herhangi bir kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, antibiyotik kullanımdan kaynaklanan ishal, geçirmiş olduğunuz herhangi bir alerji  vakıalarından herhangi birini taşıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Tedavi süresi esnasında ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için,  kan değerlerinizi tahlil ettirmelisiniz. Ek olarak karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 8. İlacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmedende iyileşme belirtileri görülebilir.
 9. İlacın kullanımı sırasında çocuğunuzda karaciğer hastalığı veya sarılık (gözlerde ve ciltte sararma) oluşmuşsa ilacın kullanımını durdurup hekiminize müracaat etmelisiniz. Çocuğunuzun durumu doktor tarafından değerlendirilmeli ve  daha düşük doz veveyaha uygun bir tedaviye geçilmelidir.
 10. İlacın kullanımı ishale neden olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıç işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında çocuğunuzda aşırı sulu veya kanlı ishal oluşursa  ishali durdurmak için başka bir ilaç vermeyiniz, İlacın kullanımını durdurup derhal hekiminize müracaat etmelisiniz. Çocuğunuzun durumu doktor tarafından değerlendirilip, uygun bir tedavi başlatılmalıdır.
 11. Kullanımı 2 ay – 12 yaş arası çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.
 12. Mide veya bağırsaklarda oluşabilecek rahatsızlıkları  önlemek için, yemek başlangıcında alınması önerilmektedir. 12 saat ara ile verilmelidir. 14 günden  daha fazla kullanılmamalıdır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 10 Saşe’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bir paketin tamamını yarım bardak içme suyunun içine  boşaltınız ve karıştırarak tozun çözünmesini sağlayınız. İlacınız tamamen eridikten sonra bekletmeden içiniz. 12 saat ara ile günde iki kez alınır. 14 günden  daha fazla kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, iştah kaybı , düşük ateş,  koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, sarılık ve üç günden fazla süren ishal, kolay kanama veya çürük oluşumu, idrar yapmada zorluk, Ajitasyon, bilinç bulanıklığı, anormal düşünce veveyavranışlar, gözlerde kararma, nöbet, istem dışı kasılma, vücut ağrısı, grip belirtileri  gibi yan etkilerden herhangi biri  varsa ilacı kullanmayı durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Amoksisilin, Klavulanik Asit

Ticari-Jenerik ismi: AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 10 Saşe

AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 10 Saşe Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

AUGMENTIN-400-mg-57-mg-Oral-Süspansiyon-Hazırlamak-İçin-Kuru-Toz-10-Saşe

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.