ASINPIRINE 500 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Asetilsalisilik asit olan ASINPIRINE 500 mg Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya neden olan maddeleri azaltmaya yararlı iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır. Hafif ve orta şiddetteki baş ağrısı, migren, diş ağrısı, kulak-boğaz ağrısı, ateşli hastalıklar,  grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı ve ateşli vakıalar, kas ağrısı, bel ağrısı, siyatik, romatizmal ağrıların tedavisinde ve ateşin önlenmesinde uygulanır.

ASINPIRINE 500 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya neden olan maddeleri azaltmaya yararlı iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır.
 3. Tedavi süresi esnasında kahve telvesi ve benzeri kusma, siyah-kanlı, katramsı dışkılama ve benzeri mide kanaması belirtileri olursa ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Şayet herhangi bir ameliyat geçirme sorun var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı hekiminize söylemeniz gereklidir. Doktorunuz bir süreliğine ilacını kullanmanızı durdurabilir.
 5. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.
 6. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa veya yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerji durumu var  kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kanama veya kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, nezle, mide  ülseri, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı  ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise  hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip veya su çiçeği rahatsızlıkları varsa verilmemelidir.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ASINPIRINE 500 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile veya süt ile beraber almanız gerekir. Midede oluşturabileceği tahrişi azaltmak amacıyla tok karnına almanız gerekir.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, mide yanması, karın ağrısı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit
Ticari-Jenerik ismi: ASINPIRINE 500 mg Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.