ALTIGMIN Oral Çözelti

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Rivastigmin olan  ALTIGMIN Oral Çözelti, beyindeki sinir hücrelerinin işlevlerini geliştirir. Bunama belirtisi olan kişilerin vücudunda genellikle asetilkolin adlı kimyasalın seviyesi düşüktür. Asetilkolin hafıza, düşünme ve akıl yürütme süreçleri için önemli bir kimyasaldır.Genellikle bunama belirtileri olan kişilerin vücudunda bu kimyasalın seviyesi oldukça düşüktür.  Asetilkolin adlı kimyasalın parçalanıp bozulmasını engeller.  Alzheimer hastalarında görülen hafif ve orta şiddetli hafıza bozukluklarının tedavisinde ve Parkinson hastalığının neden olduğu hafif ve orta dereceli bunama (demans) tedavisinde uygulanır.

 ALTIGMIN Oral Çözelti Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Alzheimer hastalarında görülen hafif ve orta şiddetli hafıza bozukluklarının tedavisinde ve Parkinson hastalığının neden olduğu hafif ve orta dereceli bunama (demans) tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıklarınız,  astım veya  tıkanmaya sebep olan akciğer hastalığınız, idrar yapma probleminiz, prostat büyümesi, kalpte iletim sorunları, kalp ritm bozukluğu hastalığınız, geçmişte yaşanan veya şu an var olan mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri ve  karaciğer bozukluğu hastalığınız  var ise ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir.
 4. Herhangi bir ameliyat olma sorun var ise ameliyat olmadan belli bir süre önce ilacın alımını durdurmanız gerekebilir. Cerrahınıza ameliyat öncesi bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak bildirmelisiniz.
 5. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için  doz ayarlamaları ve testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacın fayda sağlaması için düzenli bir biçimde kullanılması gereklidir. Bunun için ilacınız tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 7. İlaç alımına hastanın düzenli olarak ilaç alımını kontrol edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalıdır ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanmaya devam edilmelidir.
 8. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 ALTIGMIN Oral Çözelti’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız ve doz ölçüm kabıyla, tok karnına almanız gerekir. Tedaviniz sürecinde bol sıvı tüketmelisiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ağrılı ve zor idrar yapma,  siyah, kanlı veya katranımsı dışkı, kan öksürme veya kanlı veya kahve telvesi görünümünde kusma, mide ağrısı, mide bulantısı,kusma, iştah kaybı, baş dönmesi hissi, bayılma, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı korku, heyecan ve benzeri vakıalarda ilacın alımını durdurup tıbbi yardım almak için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Rivastigmin

Ticari-Jenerik ismi:  ALTIGMIN Oral Çözelti

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.