ALOND 75 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Pregabalin olan ALOND 75 mg Kapsül, hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) ve ağrıya neden olan beyindeki sinir uyarımlarını yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran , önleyen bir preparattır. İstem dışı kasılmaların eşlik ettiği veya etmediği  kompleks parsiyel nöbetlerin kontrol altına alınmasında ve diğer nöbet ilaçları ile beraber ek tedavi olarak; sinirlerde meydana gelen hasarların (şeker hastalığı , zona ve benzeri hastalıkların sinirlere verdiği zarar) neden olduğu sinir ağrılarının (nöropatik ağrılar) tedavisinde ve yaygın anksiyete bozukluklarının tedavisinde uygulanır.

ALOND 75 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İstem dışı kasılmaların eşlik ettiği veya etmediği  kompleks parsiyel nöbetlerin kontrol altına alınmasında ve diğer nöbet ilaçları ile beraber ek tedavi olarak; sinirlerde meydana gelen hasarların (şeker hastalığı , zona ve benzeri hastalıkların sinirlere verdiği zarar) neden olduğu sinir ağrılarının (nöropatik ağrılar) tedavisinde ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu varsa veya laktaz eksikliğiniz veya bağırsaklardan  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet şeker hastası iseniz bu ilacın kullanımıyla kilo alabilirsiniz. Durumu doktor ile görüşünüz.
 5. Hekiminize sormadan ilacın kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 6. 18 yaşın altındaki çocuk ve gençlerde kullanılmamalıdır.
 7. İlacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 8. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Bu ilacı eğer hastalık nöbetleri iyileştirilmesi için kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı kullanmaya devam ediniz. İlacın kullanımını  hekiminize sormadan aniden bırakmamalısınız.İlacın alımını aniden bırakmanız halinde halinde nöbetlerde  artış olabilir. İlacın kullanımını tamamen bırakmadan önce, yavaş yavaş bırakmanız gerekebilir.
 10. İlacın kullanımı, uyku hali ve baş dönmesine neden olabileceğinden dolayı yaşlı hastalar, düşmelere, yaralanmalara ve kazalara karşı dikkatli olmalıdır.
 11. Yanınızda acil vakıalar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 12. Böbrek hastalığınız varsa veya şeker hastasıysanız yada konjestif kalp yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir., İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 13. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 14. Aileniz veya sizinle ilgilenen kişiler, ruh hali değişiklikleriniz ve belirtileriniz konusunda dikkatli olmalıdırlar.
 15. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 16. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

ALOND 75 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, uyku hali, baş dönmesi, iştah artışı, Kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda şişme  gibi yan etkilerden biri veya bir kaçı görüldüğünde hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Pregabalin

Ticari-Jenerik ismi:  ALOND 75 mg Kapsül

ALOND  75 mg Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

ALOND-75-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.