ALLENIK Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Difenhidramin hidroklorür olan  ALLENIK Ampul, bünyedeki histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan  antihistaminik bir preparattır. Ağız yoluyla tedavi uygulanamayan, ani gelişen ve şiddetli haldeki alerjik reaksiyonlar; kan nakline bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlar;  taşıt tutmasında görülen bulantı ve kusmanın önlenmesi; ölüme dahi yol açabilen şiddetli alerjik reaksiyonlarda diğer ilaçlara yardımcı olarak uygulanır.

ALLENIK Ampul Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bir doğal histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan  antihistaminik bir preparattır.
 3. Şayet mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin oniki parmak bağırsağa açılan bölümünde tıkanıklık, yüksek tansiyon, aşırı aktif tiroid, dar açılı göz tansiyonu, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, 60 yaş üzerinde iseniz ve  alkol bağımlılığı ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 4. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Bu ilaç 2 yaşın altındaki çocuklara uykuya yardımcı olarak  verilmemelidir.
 6. Bu ilacı yeni doğmuş bebeklerde ve prematüre bebeklerde kullanmak sakıncalıdır.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Çünkü ilaçla beraber alkol kullanımı ilacın olası yan etkileri olan uyuşukluk ve baş dönmesi hissini daha da arttırmaktadır.
 8. Şayet 60 yaşın üzerindeyseniz, ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme riskiniz daha yüksektir.
 9. İlacın kullanımı sırasında dikkat gerektiren aktiviteleri yapmamalısınız. Şayet makine ve araç kullanacaksanız veya tehlikeli aktiviteleri yapacaksanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

ALLENIK Ampul’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç kas içine veya  toplardamar içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almak zorundasınız.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Koordinasyon bozukluğu, ışığa hassasiyet, uyuşukluk, yorgunluk, baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide ağrısı, mide bulantısı, idrar yapmada zorluk, kabızlık, ishal ve benzeri vakıalardan herhangi biri görüldüğünde acil yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Difenhidramin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: ALLENIK Ampul

 

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.