ALKA-SELTZER Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Asetilsalisilik asit olan ALKA-SELTZER Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya neden olan biyolojik etmenleri  azaltmaya yararlı  ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır. Anjin, göğüs ağrısı, felç ve kalp krizi ataklarının önlenmesi;  hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin tedavisiyle ilgilidir. Baş ağrısı,  omuz, boyun ve kol ağrıları, diş ağrısı, kas ağrısı, romatizma ağrıları, romatizmal hastalıklar ve  eklem iltihabının neden olduğu ağrılı vakıalar, Juvenil (çocuklarda görülen) romatoid artrit ağrıları ve adet dönemi ağrıları vakıalarında uygulanır.

ALKA-SELTZER Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Anjin, göğüs ağrısı, felç ve kalp krizi ataklarının önlenmesi;  hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin tedavisiyle ilgilidir. Baş ağrısı,  omuz, boyun ve kol ağrıları, diş ağrısı, kas ağrısı, romatizma ağrıları, romatizmal hastalıklar ve  eklem iltihabının neden olduğu ağrılı vakıalar, Juvenil (çocuklarda görülen) romatoid artrit ağrıları ve adet dönemi ağrıları vakıalarında uygulanır.
 3. Bu ilaç kalp ve kan damarları ile ilgili vakıalarda kullanılıyorsa , doktor denetimi altında kullanılmalıdır.
 4. Bu ilacı kullanırken kahve telvesi ve benzeri kusma, siyah-kanlı, katramsı dışkılama ve benzeri mide kanaması belirtileri olursa ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.
 5. Şayet herhangi bir ameliyat geçirme sorun var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı hekiminize söylemeniz gereklidir. Doktorunuz bir süreliğine ilacını kullanmanızı durdurabilir.
 6. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 7. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa veya yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerji durumu var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kanama veya kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, nezle, mide  ülseri, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı  ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise  hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. Bu ilaç ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip veya su çiçeği rahatsızlıkları varsa verilmemelidir.
 10. İlacı 12 yaş altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Bu ilacın kullanımı doğmamış bebekte kalp sorunlarına yol açabilir veya düşük riski olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize durumu bildiriniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ALKA-SELTZER Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu mide tahrişini azaltmak için yemekle beraber veya süt ile beraber almanız gerekir.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Cilt döküntüsü, mide bulantısı, mide ağrısı, kahve telvesi ve benzeri kusma, siyah-kanlı, katranımsı dışkılama, uzun süren baş ağrısı, vücutta herhangi bir kızarıklık veya şişlik, kulak çınlaması, duyma problemleri gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup acil yardım için  hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit

Ticari-Jenerik ismi: ALKA-SELTZER Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.