ALEXAN Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Sitarabin olan  ALEXAN Flakon, vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacı olup, Lösemi (kan kanseri) türlerinin tedavisinde ve beyin zarı ile ilgili lösemi ve tümörlerin tedavisinde uygulanır.

ALEXAN Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Lösemi (kan kanseri) türlerinin tedavisinde ve beyin zarı ile ilgili lösemi ve tümörlerin tedavisinde uygulanır.
 3. İlaç kullanımı sırasında canlı aşı olmayınız. Canlı aşı bu ilaç kullanımı sırasında etkili biçimde çalışmayabilir ve sizi hastalıklardan korumayabilir.
 4. Bu ilaç kemik iliğini güçlü olarak baskılayan bir preparattır.Tedavi sürecinde kan hücrelerinizin çok fazla azalmadığından emin olabilmek için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. Ek olarak kemik iliği kontrollerinizin de düzenli olarak yapılması gerekecektir.
 5. Tedavi sürecinde böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 6. Geçmişte yaşanmış mide  kanaması veya mide ülseri, astım veya başka bir solunum hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğuve kemik iliği ile ilgili bozukluk  var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken bağışıklık sistemi zayıfladığından vücudu  enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale getirir. Grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık, enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız.
 8. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ALEXAN Flakon‘un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç, klinikte veya hastane koşullarında uygulanmalıdır.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kolay kanama ve çürük oluşumu, idrar yapmada zorluk, siyah, kanlı ve katranımsı dışkı, kanlı öksürük ve kahve telvesi görünümünde kusma,  yorgunluk hissi, titreme, mide bulantısı, karın ağrısı, iştah kaybı, kaşıntı, sarılık, ateş , ağızda yaralar, ciltte soluklaşma, soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, kemik iliği fonksiyonlarında azalma, böbreklerde ve karaciğerde  hasar, işitme kaybı ve kulak çınlaması, belirli bölgede hissizlik veya karıncalaşma, devamlı süren kusma ve benzeri rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Sitarabin

Ticari-Jenerik ismi: ALEXAN Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.