ALERFIN Oral Çözelti

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Klorfeniramin maleat olan ALERFIN Oral Çözelti, vücutta, doğal bir  histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı ve benzeri alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. Nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik; mevsimsel alerjik rinitin (saman nezlesi) belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma, burun tıkanması ve burun akıntısı ve benzeri belirtilerin tedavisinde uygulanır.

ALERFIN Oral Çözelti Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik; mevsimsel alerjik rinitin (saman nezlesi) belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma, burun tıkanması ve burun akıntısı ve benzeri belirtilerin tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız veya yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Bu ilacı 2 yaş altı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet epilepsi (sara), karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı veya kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), göz tansiyonu (glokom) veya artmış göz içi basıncı, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Çünkü ilaçla beraber alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 8. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  veya zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
 9. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ALERFIN Oral Çözelti’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır. İlacınızı tercihen gece yatarken almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi, sinirlilik, tansiyonda yükselme, sersemlik, halsizlik, mide bulantısı, kusma, idrar yapma zorluğu ve benzeri yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi:   Klorfeniramin maleat

Ticari-Jenerik ismi: ALERFIN Oral Çözelti

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.